ABD'nin stressavarı

ABD'de Beyaz Saray, Pentagon ve IMF ile USA Today ve Time gibi basın organlarının 'stres idaresi' bir Türk'e emanet. Dünya siyaseti ve ekonomisine yön veren bu merkezlerde çalışanlara yoga temelli stres idaresi öğreten Elvan Demirkan, 10 yıllık birikimini 'Hayattayken Yaşamaya Geçiş' adlı kitapta topladı.

WASHINGTON - ABD'de Beyaz Saray, Pentagon ve IMF ile USA Today ve Time gibi basın organlarının 'stres idaresi' bir Türk'e emanet. Dünya siyaseti ve ekonomisine yön veren bu merkezlerde çalışanlara yoga temelli stres idaresi öğreten Elvan Demirkan, 10 yıllık birikimini 'Hayattayken Yaşamaya Geçiş' adlı kitapta topladı. "Şartlar ne olursa olsun, her sabah kendinizle barış içinde uyanın" diyen Demirkan, Washington'daki Amerikan Üniversitesi'nde verdiği derslerde de, hastanelerde kronik ağrı çeken hastalara, acıyla başa çıkma konusunda yol gösteriyor.
Kimsenin hayatını değiştirmeyi vaat etmediğini belirten Demirkan'a göre, olumsuzluk ve memnuniyetsizlik hislerinden kurtulmak, kişinin 'kendi seçimi.' Demirkan'ın haziran ayında Türkiye'de piyasaya çıkacak kitabının ana mesajı şöyle: "Stresten kaçarak sorunlar yok olmaz, tersine uzun vadede daha da artar. Kaçmakla yok ettiğimiz, gelişmek, değişmek ve iyileşmek için yaratabileceğimiz güç ve potansiyeldir. Hepimizin özü huzur. Bunu bilmekten bizi alıkoyan katmanları yavaş yavaş açıp, özümüze ulaşmamız gerekiyor."
Her şey 'kaza'yla başlamış
1999'da geçirdiği trafik kazasında kalça kemikleri kırılan Demirkan, bu olay sayesinde 'farkındalığı' kullanarak, acıyla başa çıkma yöntemlerinde deneyim kazanmış. Kazadan sonraki üç yılı iki ameliyat, fizik tedavi ve yoğun ağrılarla geçiren Demirkan, ağrıyı dindirmek için nefesini kullanmasını ve vücudunu rahatlatmasını öğrenmiş. Demirkan bu süreci şöyle anlatıyor:
"Negatif düşünmeye, kendime acımaya kendimi zorluyordum. Ancak içimdeki iyileşme enerjisinin büyüklüğü ve iyileşmekten başka seçeneği kabul etmeyişim, beni içte çok kuvvetlendirdi. Zor şartlara, ilişkilerime, kendime olan inançsızlığıma, önceden problem olarak gördüklerime bakışım kökünden değişmeye başladı. Geçirdiğim bu transformasyonu insanlarla paylaşabilmek, hiçbir şeyin imkânsız olmadığını ispat etmek için iyileştim. Beş yıl sonra doktorum, gelişmeyi mucize olarak gördü."
Demirkan'a göre, ağrıyla başa çıkmanın yolu insanın kendisini vücudundan ayrı görmesi 'ben ve ağrıyan vücudum' şeklinde yaklaşım yaratmasında yatıyor. Ağrının yoğunluğuna karşı koymak yerine kendini bırakmak da ağrıyı azaltmanın koşulu.
Öfke ve nefretin, insana ait duyguların en tehlikeli ve yıpratıcı olanları olduğunu vurgulayan Demirkan, "Bugün dünyadaki her boyutta şiddetin sebebi, insanların bu yıpratıcı hislerini kimlikleri olarak görmeleridir" diyor. Kitabı için haziran ve temmuz ayında Türkiye'de bulunacak olan Demirkan, stres yönetimiyle ilgili üniversite ve hastanelerde seminerler verecek. Bilgi için: elvandemirkan@hotmail.com.