"Ace benim çocuğum gibi"

Çantasında her daim Ace bulunan, 'Cıırt' diye yırtılan beyazlar karşısında çaresiz kalan anneleri kurtaran Ayşe Teyze...
Haber: MELİS DANİŞMEND / Arşivi

Çantasında her daim Ace bulunan, 'Cıırt' diye yırtılan beyazlar karşısında çaresiz kalan anneleri kurtaran Ayşe Teyze... 90'ların kült reklamının 10 senedir yayınlandığını düşünürsek "Bir kuşak onunla büyüdü," demek yanlış olmaz. Türkiye'nin en ünlü reklam kahramanlarından biri olan Ayşe Teyze ya da aslında Alev Gündoğdu, iki sene sonra kızıl saçlarıyla geri döndü. Reklamda yine 'Cıırt'lar, meşhur çanta (Bond çantasıyla yarışır) ve çaresiz anneler var. Fakat bu sefer Ayşe Teyze özel giysileri, aynı tip çantaları ve arabasıyla bir süper kahraman olarak karşımıza çıkıyor.
Türkiye'nin en çok tanınan Ayşe Teyze'si sizsiniz herhalde. Reklamlara nasıl çıktınız?
Ace'den önce oynadığım başka reklamlar var. 86-87 senesinde bu işe girdim. 40 küsur tane reklamda oynadım. Sonunculardan biriydi Ace. Sanıyorum tipim düşünülen karaktere uydu. Ben de çok severek oynadım. Procter&Gamble'dan teklif gelince de devam edildi.
Bir kuşak sizin reklamlarınızla büyüdü. Sokakta mutlaka arkanızdan bağıranlar olmuştur...
"Çantanda Ace var mı?" esprisi çok yaygındı. Özellikle çocuklar hiç kaçırmıyorlardı. Onun dışında daha orta yaşlı hanımlar gelip öpüp tebrik ediyorlardı.
Siz normalde ne taşırsınız çantanızda?
Açayım mı? (Gülüyor) Valla siz ne taşıyorsanız ben de onu taşıyorum. Normalde çamaşır suyu taşımıyorum tabii.
Reklama iki sene ara verildi. Bu süre içinde neler yaptınız?
Ace'de neler olup bitiyor diye çok yakından takip ettim. Çünkü Ace benim çocuğum gibi. Beraber büyüdük diyebilirim. Çok emek verdim, o bir gerçek. Tekrar teklif geldi bu sene, ben de değerlendirdim. Bu son çekim çok güzel geçti. Ne denir, 'keyifli'. Herkes öyle diyor ya. Keyifli bir çalışma oldu.
İki sene içinde değişen bir şeyler olmuş mu?
Hayır. Hiç ara vermemiş gibi hissediyorum. Çünkü şöyle bir şey var: Ayşe Teyze kim? Çok titiz, yardımsever, güvenilir, herkesle arkadaş-sırdaş, küçüklerin sevgilisi... İyi kötü ben hakikaten oyum. Kendimi oynuyorum orada. Oynamıyorum daha doğrusu, kendimim.
Bu süre içinde saçlarınızın rengi değişmiş. Sarışındınız, kızıl Ayşe Teyze olarak geri döndünüz.
Tipim çok uzun yıllar hep aynıydı. Malum, hanımlar uzun müddet sonra sıkılıyor; ya kesimiyle ya rengiyle oynanıyor. Ben ikisini birden yaptım.
Şimdi sokakta nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Reklam çok yeni. Ama dün bankadaydım. Kimse yanıma gelip bir şey söylemiyor ama göz teması oluyor ve sıcak bir gülümseme yakalıyorum. Nereden tanıyorum diye düşünüyorlar.
Normal hayatınızda ev işleriyle aranız nasıl?
Çok iyi. Ben çok titiz bir ev hanımıyım. Hele son bir senedir çalışmıyorum. Daha önce başka işletmelerim vardı. İyice ev işine verdim kendimi.
Çocuklarınız var mı?
Çocuklarım diyemiyorum artık, iki tane genç kızımız var. Biri 18, diğeri 21 yaşında. Çok erken anne oldum. 18 yaşında. Hep beraber büyüdük.
Kaç yaşındasınız?
40.
Başka teklifler de geliyordur size. Dizi, kaset filan...
Çok başındayken dizi teklifleri geliyordu. Ama ben Ace'yle o kadar özdeşleştim ki, banka reklamına çıksam 'Aa Ayşe Teyze bankaya gitmiş,' diyeceklerdi. Onun için tamamıyla Ace'ye kanalize oldum, herhangi bir arayış içinde de değildim. Şimdilik yok, olsa da düşünmem. Çok fazla tanınmak bile istemiyorum.
Ace kullanıyorsunuzdur herhalde...
Kullanıyorum. Bunu soracağınızı biliyordum. (Gülüyor) Vallahi kullanıyorum. Çok da memnunum. Beyazlarıma da, renklilerime de kullanıyorum. Şimdi çocuklar büyüdüğü için çok fazla çamaşır suyu ihtiyacı olmuyor ama reklamında gönül rahatlığıyla oynadığım bir ürün.