Acemi barmenlerden her eve lazım kokteyller

Acemi barmenlerden her eve lazım kokteyller
Acemi barmenlerden her eve lazım kokteyller
Akşam serinliğinde, tembel hafta sonlarında, ev partilerinde kendi yaptığı kokteylleri yudumlamak isteyenlere iki acemi barmenden sekiz tarif...
Haber: AYŞE BULUTGİL / Arşivi

Hafta sonlarının
kraliçesi: Bloody Mary

Varsayalım bir cumartesi sabahı gözlerinizi açtınız, acilen kendinize gelmek istiyorsunuz, usulca mutfağa yürüyün ve şu adımları takip edin: İngiliz usulü, pint tarzı büyükçene bir bira bardağını kapın. Bir limonu kesip bardağın ağzını suyuyla ıslatın ve önceden hazırladığınız bir tabak Louisiana Cajun Seasoning’e bandırıp ağzını bu nefis baharatla kaplayın. Bardağın dibine yarım limonu sıkın ve yarısına gelecek kadar domates suyu ekleyin. Tepeleme bir çay kaşığı horseradish (yabanturbu) sosu ve acı eşiğinize göre iki-üç dökümlük Tabasco sosu ekleyin. Yarım çay kaşığı da Worcestershire sosu döküverin ve karıştırın. İki parmak votka ekleyin, bardağı tepeleme buzla doldurun, kereviz sapı ve limon dilimiyle süsleyin. Horseradish ve Worcestershire soslarını birçok büyük market ve şarküteride bulabilirsiniz; et yemeklerine de yakıştıklarını belirtelim. Güneş battıktan sonra Bloody Mary içmenin, içkinin âdâbına aykırı olduğunu da affınıza sığınarak ekleyelim. 


Cin gibi Şampanya: French 75

Şampanyayı sek yerine biraz alengirli içip keyifli bir gündüz geçirmek isteyenlere, ismini Fransız ordusunun Birinci Dünya Savaşı’nda kullandığı toplardan alan French 75’i tavsiye ediyoruz. Erkek, kadın demeden herkesin gönlünde taht kuran bu süper gündüz içkisi, brunch’lardan ev partilerine her daim mutlu edecek bir karışım. Shaker’ınıza yedi orta boy buz, bir ölçek cin, yarım ölçek şeker şurubu ve yarım ölçek limon suyu ekleyin. (Şeker şurubu yapmak çok kolay, bir litre suyla bir kilo şekeri ya da bire bir ölçekte istediğiniz miktarı tencereye atın ve karıştırarak kaynatın. Biraz soğuttuktan sonra kullanıma hazır.) Shaker’ınızı iyice sallayın ve karışımı bir şampanya bardağınının yarısına kadar doldurun. Bardağın gerisini şampanya ya da köpüklü şarap ile yavaş yavaş doldurun. Yavaşın altını çiziyoruz çünkü şampanya köpürüp bardağınızdan taşabilir, denedik ve gerçekten taşıyor. İnce kıyım bir limon kabuğunu da bardağın içine garnitür olarak atın. 


Sıcağa çare: Gin Strike

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez içkisi cin-tonikle, salatalık-tuz ikilisinin karışımından kötü bir şey çıkmaz diyerek yapmaya başladığımız bir içki. Bir bardağın ağzını bir limon dilimiyle güzelce ıslatıp, kendisini bir tabak tuza bandırın. Bardağın ağzını tamamen tuzla kapladıktan sonra, bir salatalığın yarısını küçük dilimler halinde bardağın içine atıp ezin. İyice suyu çıksın; salatalık dilimleri de yamulsun, korkmayın tadı bozulmuyor. Ezilmiş salatalıkların üzerine yarım limon sıkın, bir ölçek cin, bir ölçek de tonik ekleyin, bol buzla donatın, bir dilim de lime ekleyip karıştırmak adına da boyuna kesilmiş bir dilim salatalık atın. Voila! Bardağın kenarındaki tuzu en baştan yapmayı unutmayın, zira kenardaki tuz inanın içkinin tüm tadını değiştiriyor. 


Tam bir New Yorklu: Manhattan
Viskime hiçbir şey karıştırmam diyenlerdenseniz saygımız sonsuz. Ama klasik tatlardan uzaklaşıp aynı hazzı farklı kokteyllerde aramaya açıksanız aradığınızı Manhattan’da bulacaksınız. Shaker’ınızı alıp içine 3-5 buz atın ve üstüne bir ölçek bourbon, yarım ölçek Martini Rosso (ya da Cinzano gibi başka bir kırmızı, tatlı Vermut) ve bulabiliyorsanız birkaç damla Angostura Bitters damlatın. (Bitki özlü tonik olarak tanımlayabileceğimiz Angostura Bitters, oldukça konsantre olup sek içilmez, tat vermesi için kokteyllere küçük miktarda eklenir. Maalesef ülke sınırlarında zor bulunan bu kokteyl malzemesi, küçük bir şişe aldığınızda dahi sizi uzun süre götürebilecek bir yoğunluğa sahiptir.) Shaker’ınızı iyice sallayın ve içkinizi klasik Martini bardağına boşaltın. Manhattan’ınızı tamamlamak adına, içine bir tane de maraschino cherry (Hani o pastalara konan kıpkırmızı kiraz şekerlemesi var ya, o) atın. İçkiniz hazır! 


Partilerin vazgeçilmezi: Sidecar
Ev partilerinde ya da arkadaş düğünlerinde test edildi ve gecenin en popüler içkilerden olduğunu tekrar tekrar kanıtladı. Sidecar’a üçüncü bardaktan sonra ara vermekte fayda var, etkisi uzun süre gidiyor; denedik, gördük, duyduk. Shaker’ınıza bolca buz atın, iki ölçek konyak, bir ölçek Triple Sec (ismini üç kere damıtılmasından alan portakal aromalı bir likör, lükse kaçmak isterseniz Cointreau da kullanabilirsiniz) ve bir ölçek limon suyunu ekleyin ve kollarınız kopacakmışçasına sallayın. Önceden kenarlarını lime dilimiyle ıslatıp tozşekere bandırdığınız martini bardaklarına içkileri boşaltın. Pişman olmayacaksınız! 


Bourbon sevenlerin Mojitosu: Mint Julep

Yazın taze nane iyi gider, hem ferahlatır hem de kokusu güzeldir. Bir tutam taze naneyi ve bir ölçek önceden hazırlamış olduğunuz şeker şurubunu Scotch bardağına atıp havanla nanenin kokusu çıkana kadar ezin. Üstüne minimum bir, tat algısı ve karaciğer yapısına paralel olarak maksimum iki ölçek bourbon ekleyin. Kalan boşluğu bolca kırık buzla doldurup, garnitür babında bir-iki de taze nane atın. Dikkat: Scotch’la kattiyen olacak iş değildir bu. 


Çapulcuların ikinci vatanı Brezilya’dan, rakıya rakip: Caipirinha

İhtiyacınız olan tek şey bir şişe Cachaça. Kendisi Brezilyalı kardeşlerimizin şekerden yaptığı bir likördür. Yokluğunda bu tarifi votkayla da yapıp etkili sonuçlar alabilirsiniz! Bir bardağa beş-altı dilim lime atın, üstüne tepeleme bir çay kaşığı şeker ekleyin. Lime ve şekeri ezdikten sonra bardağı tepeleme buzla doldurun ve
Cachaça’yı ekleyip karıştırın. Sakın Cachaça’yı bol koyayım da daha çok sarhoş olayım demeyin. Cachaça’nın tadı o kadar da güzel değil ve Caipirinha’ya asıl güzelliğini veren Cachaça’nın lime ve şekerle karışımı! 


Rengiyle kadınları, sertliğiyle erkekleri etkiler: Harvard

Mutfağınızın artık başköşesinde yer alan shaker’ınızı alın, buzla beraber bir buçuk ölçek konyak, yarım ölçek Martini Rosso (ya da tatlı, kırmızı Vermut), dörtte bir ölçek grenadine şurubu, dörtte bir ölçek limon suyu, bir-iki damla Angostura Bitters damlatın ve yine kolunuz kopacakmışçasına sallayın. Kırmızımsı karışımı martini bardağına döktükten sonra kokteyliniz servise hazır.
Son bir not: Grenadine Tekel bayilerinde hazır bulunabilen bir nar şurubu. Ancak hazırlar biraz şekerli. Damak tadına paralel olarak evde kendini şurubunu yapmak isteyenler için internette birçok tarif mevcut. Afiyet olsun! 


Çok eski arkadaşım, The Wall Street Journal muhabiri Emre Peker ile hayatta ayrı şeylerin peşinden koşsak da akşamları kafamız bir. Geçen sene beraber bir barmenlik sevdasına kapıldık ve düğününde şarap ve biradan başka içkiler olmasını isteyen bir dostumuzun bizi dürtmesiyle kolları sıvayarak gecenin mönüsünü hazırladık. Hazırladığımız üç kokteyl ve kendi yarattığımız bir shot geceye -ve bize- damgasını vurunca gerisi çorap söküğü gibi geldi.
Neticede fark ettik ki biz yeni karışımların peşinde deli profesörler gibi koşturmayı, farklı tatları keşfetmeyi ve etrafımızdakilerle paylaşmayı çok seviyoruz. Radikal gazetesinden de evde yapılacak kokteyllerle ilgili bir yazı teklifi gelince, sekiz favori kokteylimizin tarifini -adabıyla beraber- sizlerle paylaşmak istedik. Uyaralım; ölçekler tamamen bizim damak zevkimize -ve de karaciğer kapasitemize- göre ayarlanmıştır. Diyeceğimiz, alkollü içecekleri bilinçli tüketmeyi hiçbir zaman unutmayın. Bir de evde kokteyl yapmak istiyorsanız kendinize acilen bir ‘shaker’ edinin, hayat kurtarıcı olabiliyor.
Not: Bir ölçek yaklaşık 5 cl’dir ki normal boy bir shot bardağına tekabül eder.

 

Kim bu acemi barmenler?