'Acı' görüntülendi!

'Acı' görüntülendi!
'Acı' görüntülendi!
Bilim insanları beyin taramasında kişinin çektiği acıyı görebildiklerini belirtti. Bu buluşla kişilerin çektiği acılarının hafifletilmesi de mümkün

Bilim insanları çığır açacak bir buluşa daha imza attı. Araştırmada beyin taramasında kişinin çektiği acının seviyesi görülebildi. New Egland Journal of Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya öncülük eden Tor Wager bunun acıyı objektif şekilde ölçme olasılığınu güçlendirdiği için büyük bir buluş olduğunu söyledi.

Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) yönetmiyle 114 kişi üzerinde araştırma yapıldı. Bu kişiler çeşitli derecelerde ısıya maruz bırakılarak acı çekmeleri sağlandı ve beyin taramaları yapıldı. Araştırma sonunda bilim insanları beyin taramasında kişinin acısını yüzde 90 ile yüzde 100 kesinlikte tahmin etmeyi başardı.

Wager "Isının verdiği acıyı insanın nasıl hissettiği ile ilgili teşhisi koyabildik" dedi. Bu yeni çalışmada çıkan sonuçlar kişinin anksiyete , depresyon, sinir ve diğer duygusal durumlarda çektiği acıyı objektif olarak ölçmesi açısından kritik öneme sahip.

Wager ve arkadaşları ayrıca ağrı kesici verildiğinde ağrının azalmasının göstergelerini de test etti. Uzmanlar bunun da açıkça görülebildiğini söyledi.

Uzmanlar şimdi kronik ağrıları ölçmek için çalışmalarını geliştirmeyi deniyor. Bilim insanları bunun başarılması durumunda insanların çektiği acıların hafifletilebileceğini belirtiyor. (GAZETEPORT)


  ETİKETLER:

  Ağrı

  ,

  Bilim

  ,

  anksiyete

  ,

  depresyon

  ,

  beyin