Açılış Verdi'nin Attila'sıyla

Açılış Verdi'nin Attila'sıyla
Açılış Verdi'nin Attila'sıyla
5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali bu gece Verdi'nin Attilla'sıyla başlıyor. Festival, 'Türk kültür ve yaşayışını anlatıldığı eserlere' odaklanıyor

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve DenizBank’ın ana sponsorluğunda 2010 yılından bu yana seyirciyle buluşturulan Uluslararası İstanbul Opera Festivali bu gece ilk temsilini yapıyor. Bu yıl ‘Türk kültür ve yaşayışının anlatıldığı’ eserlere odaklana festivalde “Attila”, “Fatih Sultan Mehmet”, “Saraydan Kız Kaçırma”, “Beklenmedik Karşılaşma”, “Birjan ve Sara” operaları sahnelenecek. Ayrıca Türkiye ’de çok sevilen “Lüküs Hayat ” operetiyle ünlü bariton Dmitri Hvorostovsky’nin konseri de festival kapsamında izlenebilir.
Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün 2014 sanat sezonunda prömiyerini yaptığı ve her temsili kapalı gişe oynayan Attila, bu gece (3 Haziran) Zorlu Center PSM’de sahneleniyor. Ünlü rejisör AndrejsZagars’ın Ankara Devlet Opera ve Balesi için sahneye koyduğu eserde; Attila’nın, Roma’yı işgali sırasında kendisine esir düşen Odabella’ya olan aşkı ve Odabella’nın intikam planları anlatılıyor.
Festival kapsamında 6 Haziran’da İstanbul Devlet Opera ve Balesi, G.Rossini’nin “II. Mehmet” operasını sahneleyecek. Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Yekta Kara’nın farklı bir yorumla zaman ve mekan değişikliği yaparak İstanbul’un fethi sürecine taşıdığı, dünyada ilk kez Mehteran Bölüğü’nü de opera sahnesine çıkardığı eser, “Fatih Sultan Mehmet” adıyla seyirciyle buluşuyor. 9 ve 10 Haziran’da, Samsun Devlet Opera ve Balesi, Mozart’ın ünlü eseri, “Saraydan Kız Kaçırma”yı yine Yekta Kara rejisiyle İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi’nde sahneleyecek. 13 Haziran’da Bakırköy Leyla Gencer Opera Sahnesi’nde Kazak besteci Mukan Tulebayev’in ”Birjan ve Sara” operası, 14-15 Haziran günleri Kadıköy Süreyya Operası’nda Salzburg Devlet Operası tarafından C.W.Gluck’un “Beklenmedik Karşılaşma” adlı eseri izlenebilir. Unutamayanlar ve hala görmeyenler Lüküs Hayat’ı 15-16 Haziran’da Bakırköy Leyla Gencer Opera Sahnesi’nde, ünlü bariton Dmitri Hvorostovsky’i ise 17 Haziran Salı gecesi Zorlu Center PSM’de izleyebilir.

3 Haziran 2014 ATTİLA / G.VERDI
Ankara Devlet Opera ve Balesi
Zorlu Center PSM

6 Haziran 2014 FATİH SULTAN MEHMET / G.ROSSINI İstanbul Devlet Opera ve Balesi
Zorlu Center PSM

9-10 Haziran 2014 SARAYDAN KIZ KAÇIRMA / W.A.MOZART
Samsun Devlet Opera ve Balesi
İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi

13 Haziran 2014 BİRJAN VE SARA / M. TULEBAYEV
Samsun Devlet Opera ve Balesi
Bakırköy Leyla Gencer Sahnesi

14- 15 Haziran 2014 BEKLENMEDİK KARŞILAŞMA / C. W. GLUCKSalzburg Devlet Operası
Kadıköy Süreyya Operası

15-16 Haziran 2014 LÜKÜS HAYAT / C.R.REYMersin Devlet Opera ve Balesi
Bakırköy Leyla Gencer Sahnesi

17 Haziran 2014 GALA KONSER “DMITRI HVOROSTOVSKY”
Şef: Constantine Orbelian, Soprano: Ana Maria Martinez
İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası
Zorlu Center PSM