Acımasız politikacı Francis ile tanışın

Acımasız politikacı Francis ile tanışın
Acımasız politikacı Francis ile tanışın
David Fincher ve Kevin Spacey'i buluşturan 'House of Cards', bugün başlıyor. Spacey, canlandırdığı politikacı Francis'i 'acımasız ve vahşi' buluyor.

Kevin Spacey ve David Fincher ikilisini bir araya getiren iddialı yapım ‘House of Cards’ bugün Türkiye ’de dizi severlerle buluşuyor. 90’lı yıllarda, politikacı yazar Michael Dobbs tarafından yazılan aynı adlı kitaptan esinlenen ve BBC’ye mini dizi olarak uyarlanan ‘House of Cards’ bir kez daha dizi olarak ekranlara geliyor.
Yapımcılığını ve ilk iki bölümünün yönetmenliğini ‘Dövüş Kulübü’, ‘Seven’, ‘Sosyal Ağ’ ve ‘Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi’ filmleriyle tanıdığımız David Fincher yapıyor. Fincher, ‘Seven’ filminde birlikte çalıştığı Kevin Spacey ve ‘Eşderha Dövmeli Kız’da rol alan Robin Wright’ı bu filmde bir çift olarak çıkartıyor karşımıza.
‘House of Cards’ Washington’da hırslı bir politikacının zirveye tırmanışını anlatıyor. Kevin Spacey’ın oynadığı Francis Underwood yıllarını Beyaz Saray koridorlarında geçirdikten sonra, artık başkanlık seçimlerine adaylığını koyması gerektiğini düşünen bir politikacı. Kimi hangi dosyayla tehdit edeceğini iye bilen bu hırslı politikacının Robin Wright tarafından canlandırılan eşi Claire’in de ondan aşağı kalır yanı yok. Francis Underwood’un başkanlık koltuğuna oturabilmek için oynadığı stratejik oyunlar bir hayli ilgi çekici olacak.
Lincoln Merkezi’nde geçtiğimiz çarşamba günü gerçekleşen prömiyerde konuşan Spacey, David Fincher’la çalışmanın olağanüstü bir deneyim olduğunu belirteretk “Bir şeyi takıntı haline getirdiğinde, şimdi diziye takmış durumda, gerçekten iyi oluyor” dedi.
Telegraph’ta geçtiğimiz günlerde diziyle ilgili çıkan röportajında, televizyonun kendisine sinema ya da tiyatrodan çok daha farklı bir perspektif sunduğunu söyleyen Spacey, “Dizinin özelliği, bir karakterin geçirdiği süreçleri çok daha uzun sürede gösterebilmesi. Bir sinema filminde ise karakterin değişim ve gelişimi yoğunlaştırılmış bir şekilde veriliyor. Yönetmen ve oyuncuların daha kompleks temaları keşfedebilme fırsatı buldukları alanlara yönelmelerini çok iyi anlıyorum” dedi.
Canlandırdığı karakterle ilgili olarak ise “Yeni göreve gelmiş bir başkanın işleri yürütebilmek için sahip olduğu tüm politik sermayesini kullandığına şahit olmak ilginç bir tecrübeydi. Dizinin muamması bu zaten. Francis acmıasız ve vahşi bir politikacı. Ama aynı zamanda çok etkili, bir çok şeyi yapabiliyor” yorumunda bulundu.
Siyaset ile ilgili ise bir soruya ise “Politikada başarılı olup aynı zamanda iyi bir insan olmak mümkün olabilir. Fakat tüm politik meselelerin bizim çok sonradan farkına varabildiğimiz büyük bir arka planı oluyor” sözleriyle yanıt veren ünlü oyuncu, canlandırdığı Underwood karakterinin aksine kendisinin şu an pek hırslı olmadığını sözlerine ekledi.
The Guardian yazarlarından John Crace, dizinin eski versiyonunda Ian Richardson’ın hayaletinin Kevin Spacey’in tekrar hayat verdiği Francis karakterinin üzerinde gezindiğini belirtiyor. Fakat güçlü bir performansla yeni Francis’in başarılı olduğunu söylemeden geçemiyor. BBC’deki versiyonuna sadık kalan serinin politika dünyasını gerçeğe yakın yansıttığı için izlenebilir olduğunu belirten Crace, “İyi bir amaç doğrultusunda başlanan politika zamanla idealizmden bağımsız hale geldi. Politikacılar Washington’a vardıklarında o kadar çok tutulmayan vaatler haksızlıkları beraberinde getiriyorlar ki. House of Cards, gücün peşine düşen politikacıları ve bu alemi eğlenceli bir boyutta veriyor” dedi.
Politik drama ‘House of Cards’, 12 bölümlük serisiyle 1 Şubat’ta Amerikan’on online kanalı Netflix’te seyircilere sunuldu. İnternet üzerinden belli bir ücretle abone olarak tüm sezonu tek seferde izleyebilme imkanı veren bu uygulama, izleyicilere diziyi nasıl ve ne zaman izlemeleri için tam kontrol veriyor.
‘House of Card’ bu akşam saat 22.45’te Digiturk Dizimax Drama kanalında.