Acıyı hissetmeyen kadın doğum yaparken uykuya daldı

Acıyı hissetmeyen kadın doğum yaparken uykuya daldı
Acıyı hissetmeyen kadın doğum yaparken uykuya daldı
Ne ayak bileği kırıldığında ne sıcak bir yüzeyi tuttuğunda ne de doğum yaparken acıyı hissediyor... Brezilyalı Marisa de Toledo acıyı hiç hissetmeyen dünyadaki 50 insandan biri...

Brezilyalı Marisa de Toledo, beyninin vücudundaki tehlike sinyallerini almasını engelleyen ender bir genetik bozukluğa sahip, dünyadaki 50 dolayındaki insandan biri. 27 yaşında olan Toledo, bir ayak parmağını kaybetmiş, anestezik destek almaksızın üç çocuk doğurmuş, vücudunda pek çok yara almış ve hiçbir zaman herhangi bir acı hissetmemişti.
BBC'nin haberine göre analjezi (ağrıya duyarsızlık) denilen ender bir genetik bozuklukla doğan Marisa de Toledo'nun ağrı ve acıları hissetmemesi kulağa hoş gelse de, aslında hayati tehlike yaratebilen bir durum. Toledo, sık sık dilini yakıyor örneğin. İkinci çocuğunu doğururken de uykuya dalmış. BBC'nin Brezilya bölümüne yaşadıklarını anlatan Marisa de Toledo, erken yaşlarda bir şeylerin ters gittiğini fark etmiş.

AYAK BİLEĞİNİ KIRDI, ACI HİSSETMEDİ
"Düşüp kafamı vurmuştum. Bir defasında sırtımda bir kesik meydana geldi ama ağlamadım bile. Ama annem beni hiç doktora götürmedi." diye Toledo, ancak yedi yaşında ayak bileğini kırdığında bir doktor küçük kızın ağrıları hissetmediğini farketti. "Normal yürüyordum. Ayak bileğim şişmişti ama bütün gün yürüyüp durdum." diyor Toledo.

BİLİNEN BİR TEDAVİSİ YOK 
Tıp uzmanları bu genetik bozukluğa neyin yol açtığını hala bulamıyor. Bilinen bir tedavisi de yok. Marisa de Toledo gibi insanlar, aslında normal hislere sahip. Havanın sıcak ya da soğuk olduğunu fark ediyorlar. Ama beyinleri tehlike sinyallerini iletmiyor.
Toledo, "Dışarıda havanın sıcak olduğunu anlıyorum ama ateş ya da duştan akan kaynar suyu hissedemiyorum." diyor. Bir defasında, soğuk bir günde odun sobasının yanında oturduğunu ve tüm sırtında ikinci derece yanıklar oluştuğunu söylüyor. Brezilya'nın güneydoğusundaki kasabasındaki köyünden São Paulo'ya giderek ülkenin en iyi doktorlarınca muayene edilen Toledo, "Beynimin sinyal vermediğini gördüler. Hatta bir defasında bacağımdan bir siniri alıp incelediler." diye anlatıyor.

Marisa de Toledo'nun erkek kardeşinde de aynı genetik bozukluk mevcut. Ama diğer iki kardeşleri acı ve ağrıları normal olarak hissedebiliyor. Toledo'nun erkek kardeşi küçükken ağaçlara çıkmayı sever ve sık sık düşermiş ama hiçbir acı hissetmezmiş. Davul gibi sıcak tencere çaldığı için kendisine 'ölü' adı takmışlar. Bu sorun genetik olmakla birlikte, Marisa de Toledo'nun üç çocuğunda bu durum görülmüyor.

ACIYI HİSSETMEK İSTİYORUM 
Marisa'nın kocası Givanildo Aparecido de Toledo, BBC'ye yaşadıklarını anlatırken, karısının durumunu düğünlerinden bir gün sonrasına kadar fark etmediğini söyledi. "Kutlama bitti ve evimize döndük. Marisa yemek pişiriyordu. Tutacak bulamadı ve sıcak tavayı çıplak elle tutuverd"" diyen Givanildo Aparecido de Toledo, hayatında hiç böyle şey görmediğini, sıcak yüzünden elinde büyük bir yanık oluştuğunu, el derisinin tavaya yapışıp kaldığını belirtiyor.
Givanildo, bu travmatik durumun farkına varmalarından sonra, karısının yaşadığı sorunla ilgili ön yargılarla karşılaştıklarını söylüyor. Marisa da "Acıyı hissetmek istiyorum. Acı duyunca doktora gidersiniz. Kendinizi kesince bunu hissedersiniz. Bacağım çıksa ve ağrısını hissetsem yürümeye devam etmem" diyor. 'The Facts of Painless People' (Ağrısız İnsanlarla İlgili Gerçekler) adlı internet sayfasını hazırlayan ve kendisi de aynı durumu yaşayan Amerikalı Steven Pete, Toledo'nun daha iyi tıbbi bakım görmesi ve vücudunda olanları bilmek için sürekli olarak izlenmesi gerektiğini vurguluyor. (BBC Türkçe)