Açların zirvesini aç olan düşünsün!

Açların zirvesini aç olan düşünsün!
Açların zirvesini aç olan düşünsün!

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun (en solda) açılış konuşmasında her beş saniyede bir çocuğun açlıktan öldüğünü söyledi. Papa 16. Benediktus?u FAO Genel Müdürü Jacques Diouf (solda) karşıladı. FOTOĞRAF: AFP FOTOĞRAF: AP

FAO'nun açlık sorununa dikkat çekmek amacıyla düzenlediği üç günlük Dünya Gıda Güvenliği Zirvesi, dün Roma'da başladı. Zengin ülkelerin zirveye hiç ilgi göstermemesi dikkat çekti

ROMA - Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) dünya kamuoyunun dikkatini açlık sorununa çekmek için düzenlediği Dünya Gıda Güvenliği zirvesi dün Roma’da başladı. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi hariç G-8 ülkelerinin liderlerinin hazır bulunmayacağı zirveye Katolik lider Papa 16. Benediktus’un yanı sıra Afrika, Asya ve Latin Amerika’dan liderler katılıyor. Yaklaşık 60 liderin katıldığı FAO zirvesinin bugünkü ve yarınki oturumlarına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması bekleniyor.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, üç gün sürecek zirvenin açılışında, dünyada 1 milyar insanın açlık sorunuyla boğuşmasına seyirci kalınamayacağını belirterek, “Sadece bugün itibarıyla 17 bin çocuk açlıktan ölecek: Her beş saniyede bir çocuk, yılda 6 milyon çocuk açlık yüzünden can veriyor” dedi. Ban, FAO Genel Müdürü Jacques Diouf’un çağrısına uyarak zirve öncesinde 24 saat oruç tuttuğuna da değinerek, “Bir gün hiçbir şey yememek hiç kolay olmadı. Ama pek çok insan için aç olmak günlük gerçeklerden biri” diye konuştu.
16. Benediktus, gıda ürünlerinde fiyat artışının, zengin ülkelerin israf ve bencilliğinin, açlığın artmasında rol oynadığını söyleyerek, “Sadece tüketimi merkeze alan gıda ve beslenme politikalarına son verilmeli. Bu anlayış, gıdayı diğer metalarla aynı düzeye indirgeyerek tahıl ürünlerinde bile spekülasyon yapılmasını beraberinde getiriyor” diye konuştu.
Libya lideri Muammer Kaddafi ise “Daha önceki zirvelerde verilen sözler fos çıktı. Sömürgeci ülkeler, kalkınmakta olan ülkelere tazminat ödemeli. Bu toplantıya zengin ülkelerin katılmamalarından üzüntü duyduğumu belirtmeliyim. Aslında bu, bizlere yönelik açık bir mesaj. Zengin ülkelerin bu konuda üstlerine düşeni yapmak gibi bir niyetleri yok” dedi.
Öte yandan, zirvenin ilk gününde nihai bildirgeye ilişkin taslak metin üzerinde mutabakat sağlandı. Taslak metinde, açlıkla mücadele çerçevesinde ‘Roma ilkeleri’ diye nitelenecek eylemlerin hemen icraata geçirilmesi ve zengin ülkelerin kalkınmakta olan ülkelere verdikleri sözleri tutmaları isteniyor. (aa)

Kaddafi’ye ilanla kızlar bulundu
Libya lideri Muammer Kaddafi, zirve öncesi ilginç bir şovla yine dikkatleri üzerine çekti. Libya’nın Roma Büyükelçiliği tarafından ücretle toplanan yaklaşık 200 hostesle önceki gece bir araya gelen Kaddafi, önce bir konuşma yaptı, ardından herkese Kur’an-ı Kerim ve kendi eseri olan ‘Yeşil Kitap’ hediye etti. Büyükelçi Hafız Gaddur’un ikâmetgahında düzenlenen buluşma, Kaddafi’nin talebi üzerine gerçekleştirildi. Kadın dinleyiciler, Roma’daki halkla ilişkiler şirketlerinden birinin ‘18-35 yaşlarında, mini etek ve dekolte kıyafetten uzak, ancak iyi giyimli ve hoş görünümlü 500 kız aranıyor’ biçimindeki duyurusuna yanıt veren kişiler arasından seçildi. Büyükelçilikte yaşananların duyulmas, ilana yanıt vererek hostesler arasına sızmayı başaran bir muhabir sayesinde mümkün oldu.


    ETİKETLER:

    Silvio Berlusconi