Açlıkla mücadele için bağış yapın, oruç tutun!

Açlıkla mücadele için bağış yapın, oruç tutun!
Açlıkla mücadele için bağış yapın, oruç tutun!

Ban Ki-mun 1 milyon aç insana dikkat çekmek için oruç tutacak.

BM, dünyadaki 1 milyon aç insan için internet üzerinde '1 milyar için 1 milyar' adlı bir yardım kampanyası başlattı

ROMA - Mali kriz nedeniyle bağışçı hükümetlerin desteğinin azalmasıyla karşı karşıya bulunan Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (DGP), açlıkla savaşmak için internet üzerinden halka başvurdu. Genelde hükümetlerin finanse ettiği ve ilk kez doğrudan vatandaşa başvuran DGP, internet sitesinde yer verdiği çağrısını, insanlık tarihinde ilk kez bu yıl aç insan sayısının 1 milyarı aşacağı uyarısıyla yaptı.
 DGP’nin internet sitesinde, her gece yatağına aç giren gezegendeki 1 milyar kişinin beslenmesine yardımcı olacak önlemleri almada, beslenebilmek için yeterli gıdaya sahip 1 milyar dünya vatandaşına çağrıda bulundukları açıklandı. Açıklamada, dünya çapında 1 milyar internet kullanıcısını hedefleyen ‘1 milyar için 1 milyar’ kampanyasının, çoğu kişinin küçük bir katkıyla açlıkla mücadeleye yardımcı olabileceği fikriyle geliştirildiği ve 1 milyar kişinin haftada 1,5 dolar vermesiyle dünyadaki tüm aç insanların beslenebileceği hatırlatıldı. DGP’nin bağış ve destek için açtığı internet adresi şöyle: www.wfp.org/1billion

BM Sekreteri oruç tutacak
Bu arada BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun dünyadaki açlığa dikkat çekmek için oruç tutacak. BM Sözcü yardımcısı Marie Okabe tarafından verilen bilgiye göre, Ban Ki-mun kamuoyunun dikkatini dünyadaki 1 milyon aç insana çekmek için Roma’da hafta başında yapılacak Dünya Gıda Güvenliği zirvesi öncesinde bugün oruç tutacak. Okabe, Ban’ın oruç tutarken nerede olacağıyla ilgili sorulara Ban’ın oruç tutarken Roma’ya gitmek için yolda olacağını söyledi. Dünya Gıda ve Tarım Örgütü’nün Başkanı Jacques Diouf insanlara çağrıda bulunarak 24 saat oruç tutmaları çağrısında bulunmuştu. (aa)