Adana sokakları, dev yaratıkların 'İstila'sına uğradı

Adana sokakları, dev yaratıkların 'İstila'sına uğradı
Adana sokakları, dev yaratıkların 'İstila'sına uğradı
Sabancı Vakfı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen 15. Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, Hollandalı Close Act topluluğunun 'İstila' adlı gösterisi ile sona erdi.

Sabancı Vakfı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen 15. Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, Hollandalı Close Act topluluğunun ‘İstila’ adlı gösterisi ile sona erdi. Grup aktörlerinin; ejderhalar, mitolojik hayvanlar, kuşlar gibi devasa boyutlarda yaratıklara büründüğü gösteriye binlerce Adanalı katıldı.

Adana Tiyatro Festivali 15. yılını geride bıraktı

27 Mart 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde İtalyan grup Studio Festi’nin ‘Su ve Ateş Anıları’ adlı gösterisiyle açılışını yapan Adana Tiyatro Festivali, bir ay boyunca yerli ve yabancı tiyatro topluluklarının etkileyici performanslarına, atölye çalışmalarına ve sokak etkinliklerine sahne oldu. Türkiye ’den 16 topluluğa ev sahipliği yapan festival bu yıl, yurt dışından İtalya, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Makedonya, Gürcistan, Hollanda ve İngiltere olmak üzere 7 tiyatro topluluğunu ağırladı. Türkiye’ye ilk kez gelen, İngiltere’nin en köklü tiyatrolarından Globe Tiyatrosu ve Hindistan’ın Bollywood kültürünü renkli bir koreografiyle sahneye taşıyan Taj Express toplulukları, festival izleyicisi tarafından en çok ilgi gören topluluklar oldu.

Şehrin simgesi olan iki bin yıllık tarihi Taşköprü’de 5 – 14 Nisan tarihleri arasında düzenlenen sokak gösterileri de halkın yoğun ilgi gösterdiği etkinlikler oldu. Pandomim gösterileri, Ankaralı seymenler, Hacivat Karagöz, Latin dans şovları, akordeon dinletileri ve kukla gösterileri ve müzik dinletileri gibi birbirinden eğlenceli ve renkli etkinliklerle Adanalılar festivali doyasıya yaşadı. Festival kapsamında düzenlenen dans, tiyatro yazarlığı, etkili konuşma, ortaoyunu ve gölge oyunu gibi farklı konulardaki atölyeler, sanata ilgili katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.

Adana Tiyatro Festivali, 15. yılda, 38 farklı ülkeden 74 yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı 5.000’den fazla sanatçıyı ağırladı. Türkiye’den özel tiyatrolar ve Devlet Tiyatroları’nın sahnelediği oyunlar da dahil toplam 271 oyun ve 573 temsil düzenlendi. Sadece Adanalı sanatseverlerin değil Türkiye’nin birçok yerinden seyircinin de akın ettiği festival, bu yıl 80 bin den fazla seyirci tarafından beğeniyle izlendi.