Adana'da 'tarihi' açılış

Adana'da 'tarihi' açılış
Adana'da 'tarihi' açılış

Seyirciyi selamlayan Türkan Şoray, Filiz Akın, Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit (soldan sağa) dakikalarca ayakta alkışlandı.

Bu yıl 20'ncisi düzenlenen Adana Altın Koza'nın açılışına Türkiye sinemasının dört büyük kadın oyuncusu Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın damga vurdu.

20. Adana Altın Koza Film Festivali, dün gece Merkez Park Amfi Tiyatro’da düzenlenen görkemli açılış töreniyle başladı. Elbette gecenin yıldızları festivalin onur konuğu olan ‘Yeşilçam’ın 4 Yoncası’ Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın’dı. Türkiye sinemasının dört efsane kadın oyuncusuna ünlü aktörler Halit Ergenç, Sinan Tuzcu, Yiğit Özşener ve Yetkin Dikiciler eşlik etti.
Yaklaşık 3 bin kişilik amfitiyatroda davetliler yerini alırken, binlerce kişi ünlü sinema sanatçılarını görebilmek için parka akın etti. Tören alanının girişinde festivalin evsahibi Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz karşıladı. Açılış törenin onur konukları Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın, kavalyeleriyle birlikte Merkez Park’a klasik otomobillerle geldi. Kırmızı halıda yürüyen ‘dört büyükler’e Adanalılar çılgınaca sevgi gösterilerinde bulundu. Onlar da bu sevgiyi karşılıksız bırakmadı, uzatılan elleri sıktı, birlikte fotoğraf çektirdi, imza dağıttı.

EN YAKIŞIKLI BENİM KAVALYEM

Türkan Şoray, gecede kendisine kavalyelik eden aktör Halit Ergenç’i ‘dünyanın en yakışıklı erkeği’ diye övdü. Fatma Girik, kavalyesi Sinan Tuzcu’yu çok yakışıklı bulduğunu dile getirdi. Hülya Koçyiğit ise kavalyesi Yetkin Dikiciler ile birlikte sevenlerini selamlayıp, pamuk kozaları arasında objektiflere gülümsedi.

BU SEVGİ ÖMRÜME 10 SENE KATMIŞTIR

Altın Koza Film Festivali’nin açılış töreninde onur konukları olan oyunculardan Türkan Şoray, Adanalıların coşkulu alkışları karşısında duygulu anlar yaşadı. Şoray, “Hepiniz harikasınız. Gösterdiğiniz bu sevgi herhalde ömrüme 10 sene katmıştır. Geçen sene de festivale geldim, bu yıl da Adana’dayım. Artık her sene beni göreceksiniz. Hepinizi kalbinizden tek tek öpüyorum” diye konuştu.

EN GÜZEL AĞLAYAN OYUNCUYUM

Fatma Girik ise Altın Koza’da Ezo Gelin filmi ile ödül aldığını, o yıllarda topuklu ayakkabılarıyla toprak zeminde, tahta masalar arasında bata çıka yürüdüğünü anlattı. Kendisini sinemanın en güzel ağlayan oyuncusu olarak gösteren Fatma Girik, “Nerede yapılırsa yapılsın, film festivalleri çok güzel oluyor” diye konuştu. Girik, gecede kendisine eşlik eden aktör Sinan Tuzcu’ya teşekkür edip, çok başarılı olduğunu, onun da tozlu, taşlı yollardan geçip, daha büyük işlere imza atacağına inandığını vurguladı.

‘ROMANTİZM TÜKETİM TOPLUMUYLA YOK OLDU’

Filiz Akın ise uzun yıllar Türk halkının kendisinden bıkmadığı için teşekkür etti. Sinemanın çok büyük güç olduğunu, bu sanatın sayesinde bugünlere geldiğini kaydeden Filiz Akın, “Benim için ‘siz başkasınız’ diyorsunuz. Masumiyet, romantizm, İstanbul ’un güzel hali tüketim toplumuyla yok oldu. Bizlerde hala o yok olanları görüyorsunuz sanırım. Beni hastalıktan kurtaran da, iyileştiren de o güzel duygularınız zaten” diye duygularını dile getirdi.

‘BÜYÜK GURUR YAŞIYORUM’
Hülya Koçyiğit ise “Yaşasın sinema, yaşasın Türk Sineması” diye konuşmasına başladı. Türk Sineması’nın 100 yıldır oyuncularla halkı buluşturduğunu kaydeden Hülya Koçyiğit, “Altın Koza Film Festivali’nin 20’incisini kutluyoruz. Yarışacak filmlerin heyecanını yaşıyoruz. Genç arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Bu gece gerçekten çok özel bir gece, çünkü 50 yılın üzerinde Türk Sinemasına hizmet etmiş, sizlerin gönüllerinde taht kurmuş, büyük sanatçılarla aynı sahneyi paylaşmak benim için gerçekten büyük gurur” dedi.

Daha sonra ünlü sanatçılar, kavalyeleriyle birlikte seyircileri selamladı. Açıkhava tiyatrosunu dolduran binlerce kişi de sanatçıları dakikalarca ayakta alkışladı. Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, törenin anısına sanatçılara birer plaket sundu. Sunuculuğunu Levent Özdilek’in yaptığı gecenin sonunda şarkıcı Göksel, sahne aldı. Şarkıcı, eski Türk Filmleri müziklerini seslendirdi.
Bünyamin YIL- Yusuf BAŞTUĞ- Çağlar ÖZTÜRK/ADANA, (DHA)