Adı gibi tadı var

Adı gibi tadı var
Adı gibi tadı var
'Right Thoughts, Right Words, Right Action', belki de Franz Ferdinand'ın kariyerindeki en coşkulu ve tutkulu iş. Ve 'titreme krizleri, bayılma nöbetleri' de eğlencenin bir parçası...
Haber: SARP DAKNİ - twitter.com/sarpdakni / Arşivi

Hafızalarımıza korku sinemasının en önemli çığlık kraliçelerinden biri olarak yerleşen Nancy Allen’ın 78 tarihli Zemeckis komedi klasiği ‘I Wanna Hold Your Hand’inde iflah olmaz bir Beatles hayranı olarak karşımıza çıkması müthiş bir ironi galiba. O yıllarda TRT ’nin göstermeye, bizlerin ise videosunu kiralamaya doyamadığımız bu nefis filmde Ed Sullivan’ı canlandıran Will Jordan, bir noktada izleyicilerine şöyle diyor ‘’Dev çığlıklara, bayılma nöbetlerine, titreme krizlerine hatta intihar teşebbüslerine hazır olun! Aslına bakarsanız bu son derece normal, zira hepsi eğlencenin bir parçası!’’
Franz Ferdinand’ın dört yıllık bir aradan sonra piste dönüş sinyali verdiği ‘Right Thoughts, Right Words, Right Action’ insanı tam da böyle bir ‘histeri’nin ortasına yerleştiriyor. Her ne kadar dance-punk-indie-new wave üzerine kurulu bir yapısı olsa da, ekip bu albümde kapağından, düzenlemelerine kadar açıkça 60’lar ‘pop/rock’ına göndermeler yapmaktan çekinmiyor. 35 dakika 4 saniye boyunca heyecanın bir saniye bile düşmediği albümde Franz Ferdinand, belki de kariyerinin en coşkulu ve en tutkulu işini ortaya koyuyor. Etinden midir sütünden midir bilemiyoruz ama gerçek bir Domino mucizesi ile karşı karşıya olduğumuz kesin. 

Gereğinden fazla hit!


Pitchfork dışında hemen hemen tüm eleştirmenlerin ayılıp bayıldığı ‘Right Thoughts, Right Words, Right Action’a kalbimizi bütünüyle kaptırmadığımızı söylememiz imkansız. 20 Ağustos ’ta sadece 1500 hayranına Electric Brixton’da nefis bir tanıtım konseri verdikten hemen sonra sadece 500 kopya basılan ‘The Passport Edition’ın dakikalar içinde tükendiğini de ekleyelim. Çok yüksek bir bedel karşılığı eBay’den bulma ihtimaliniz her zaman var ama bu versiyonun içinde neler olduğunu anlatıp sinirlerinizi bozmak istemiyoruz. Neyse ki canlı kayıtların ağırlıkta olduğu yaklaşık 1 saatlik bir bonus CD ile birlikte yayınlanan Deluxe Edition hizmetinizde. Donna Summer/Giorgio Moroder sample’ıyla Can’t Stop Feeling’in başını çektiği bonus CD kesinlikle on numara beş yıldız!
Youtube’da milyon hiti çoktan deviren ‘Right Action’ ve ‘Love Illumination’ başta olmak üzere, ‘Evil Eye’, ‘Treason! Animals.’ ve ‘Stand on the Horizon’ gibi ‘gereğinden fazla’ hit barındıran bu albüm için söylenebilecek tek ve en doğru şey ‘adı gibi tadı’ olduğu.