Adile Naşit'in yerine 'uyarı' geliyor!

Adile Naşit'in yerine 'uyarı' geliyor!
Adile Naşit'in yerine 'uyarı' geliyor!
Geç saatlere kadar televizyon izleyen çocuklara, bir zamanlar Adile Naşit'in masal okuyarak hatırlattığı uyku saatini artık televizyonlarda yayınlanacak bir uyarı hatırlatacak. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Televizyon Yayıncıları Derneğinin (TVYD) işbirliğiyle hazırlanan "İyi Uykular Çocuklar Projesi" yarın hayata geçiriliyor. Tüm televizyon kanallarında yarından itibaren her akşam 21.30'da uyku saati uygulaması başlatılacak.


ANKARA - RTÜK ve TVYD tarafından, 80'li yıllarda TRT ekranında yayınlanan “Uykudan Önce” programının “Masalcı Teyzesi”, unutulmaz Tiyatro Sanatçısı Adile Naşit'ten masallar dinleyerek yetişen bir neslin anısına, çocuklara armağan edildiği belirtilen proje kapsamında, Akıllı İşaretler Sembol Sisteminin sevimli logosu “Tele”'nin, ekran başındaki çocuklara artık uyumalarını hatırlattığı üç canlandırma (çizgi animasyon) tüm kanallarda 21.30'dan itibaren bant reklam formunda ve sessiz olarak ekrana gelecek.

Kanalların günlük yayın akışını kesmeden ekrana getirecekleri canlandırmalarda, sevimli logo “Tele” uykuya dalarken, bantta “İyi Uykular Çocuklar”, “Haydi Çocuklar Uykuya” ve “Bugünlük Televizyon Yeter, Bütün Çocuklara İyi Geceler” yazıları belirecek.

RTÜK, TVYD ve ulusal televizyon kuruluşlarının işbirliği ile oluşturulan “İyi Uykular Çocuklar Projesi”, okul öncesi ve ilköğretim çağı çocuklarına erken yatma alışkanlığı kazandırılmasını, anne ve babaların bu konudaki duyarlılıklarının artırılmasını ve çocukların geç saatlerdeki televizyon yayınlarının olası zararlı etkilerinden korunmasını amaçlıyor.

Televizyon yayınlarının tümü çocuklar için faydalı olsa bile, çocukların belli bir saatten sonra mutlaka uyumaları gerektiği görüşünden hareketle, projenin eksenini, çocukların televizyon izlememesi değil, akşamları erken yatması ana fikri oluşturuyor.

Yasaklama ve yaptırım uygulama yerine sorumluluk ve duyarlılık geliştirmeyi amaçlayan İyi Uykular Çocuklar Projesi, düzenleyici otorite ile sivil toplum işbirliğine, yayıncı sorumluluğuna ve ebeveyn duyarlılığına dayanıyor. Ebeveynlerin ekrandaki hatırlatmayı dikkate almaları ve çocuklarını erken yatırmaları, projenin başarıya ulaşmasının en önemli koşulu olarak görülüyor.

Proje kapsamında, üç canlandırmanın yanı sıra, uykunun çocuklar için önemini anlatan dört spot film hazırlandı.

Spot filmlerde, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Hacette Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhunde Öktem anne ve babalara; Tiyatro Sanatçısı Metin Akpınar ile eski Milli Basketbolcu İbrahim Kutluay ise çocuklara sesleniyor.
Her spotta, uykunun önemi ve yararları anlatılıyor; uzun ve yorucu bir günden sonra, çocuklar için uykunun hak edilen bir ödül olduğu yan iletisiyle birlikte, büyüme hormonunun en fazla uykudayken salgılandığı bilgisine dayalı olarak “Çocuklar Uyurken Büyür” mesajı vurgulanıyor.

Anne ve babalara ise çocuklarını akşam erken yatırmaları ve onları uykudan mahrum bırakmamaları mesajı veriliyor. Böylece anne ve babalara çocukların erken yatırılmasının bir ebeveyn sorumluluğu olduğu hatırlatılıyor. Çocuklarını erken yatırmakta zorluk çeken anne ve babaların yayın yoluyla desteklenmeleri projenin bir diğer hedefini oluşturuyor.

Bu arada, projenin tanıtımı yarın Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 'ın katılacağı toplantıyla yapılacak. RTÜK ve TVYD daha önce de Akıllı İşaretler Sembol Sisteminin hayata geçirilmesi konusunda işbirliği yapmıştı. (aa)


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Bülent Arınç

  ,

  RTÜK

  ,

  TRT

  http://www.radikal.com.tr/102242010224207

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Anlaşabilmek!... - S.Arın

  Anlaşabilmek, anlatabilmek bu kadar zor mudur! İroni ve mecazdan anlamamak bu kadar kolay mıdır! Ne çocuğum var, ne de akşam yemeğinden sonra içki içerim! Anlatılmak istenen başka bir şeydir. Yasaklanmaya böylesine müsait arkadaşlar olması ne acı verici. Bu yasaklamaların ardındaki baskıcı, faşizan tehlikeyi görememek ne kaygı verici. "Etrafta dolaşan yoz kişiler var!" diyor bir yorumcu... Çocuklarını kaçta yatıracaklarına RTÜK karar verebilirmiş, vermeliymiş! Bir çok dar gelirli yurttaş var, paralarını nasıl harcayacaklarına da MB karar versin, o zaman! Trafiğe çıktığı zaman kendini kaybeden bir sürü "yoz" var etrafta! Ne yapmak gerek, bir önerisi var mı acaba değerli yorumcunun?! Yozluğa karşı yasakları çoğaltarak, yaşama alanlarını daraltarak değil, eğitimi, adaleti, eşitliği ve özgürlüğü çoğaltarak mücadele edilebilir... Yoksa yasakların sonunda baskıcı bir rejim giderek kendisini dayatır ve sonunda "yoz kişiler" in çocuk doğurmaları da yasaklanabilir! Ve eminim bu buna da onay verenler çıkabilir! Unutmamak gerek, ben sana göre "yoz kişi" olabilirim, bir başkası da senin "yoz kişi" olduğunu düşünebilir... Herkes bir diğerinin ne yapacağına karar vermeye kalkarsa, o zaman nasıl çıkarız işin içinden bilemem!

  Olmasi gereken - Arina

  Gecte olsa iyi bir karar 21.30 gec bir satta en az o yasataki cocuklar 8 ve 9 arasinda uyumlari lazim. Yasaklmayal alaksi yok, buyukler dahi is olunca, mifasir yoksa en gece 22 ve 23 te uyuylarlar.Kendisi icin, is icin daha vermili oluyor ve hafat sonralar gec yatiyorlar ama o yastaki cocuklar hafat son dahi en gec satt 23 yatakta olurlar ki dunyada bir coguda bunu uygulyor onun icin su yasa kadar bu film izlenir veya izlenmez diye uyariyorlar.

  guzel - y_karaboga06

  tebrikler:) guzel bir baslangıc.Ve de cocukların ve genclerin sevdiği kimin eli kimin cebinde tarzı dizileride gece 11 den sonra yayınlatırlarsa super olur.Boylece belki bir düzen oluşur!!

  HERHALDE RTÜK'Ü KAFASINA KÜTÜK DÜSTÜ - onure

  Ilk defa RTÜk'ün yaptigi bir uygulamayi takdir ediyorum. Neden diyecek olursaniz bence en önemli nedeni televizyonun dünya capinda yaptigi bagimliliktan kaynaklanmakta. Özelikle Türkiye'de bu bagimliligin ne derecede oldugu hepimiz biliyoruz. Bir kere bir Türk evinde televizyon tüm gün boyunca izlensede izlenmesede aciktir. RTÜK bizim isimize karismayan diyen anneler ve babalar cocuklarini sabahtan televizyonun önüne oturtup aksam televizyonla yataga sokarlar. Cocuklar internetle birlikte televizyonunda etkisiyle bu iki kanalda aldiklari etkilesimlerle büyürler ve de kendilerini deli yürek, kurtlar vadisi ya da su ve bu zannederler. Birakin sokaga cikip oynamamayi ev de televizyonun önünden kalkip kendilerine mutfaktan bir su bile almazlar. Ayrica reklam sektörünün en sedigi icatlarda biri lan product placement hikayesinden de ebeveynleri kadar nasiplerini alirlar. Sevdikleri programlarda gördükleri ürünleri iyi zannedip isterler. O daha yozlasmamis, güzel ve saf beyinleri reklamlar ve de siddet icerikli programlarla iyicene bulanir. DAha anlatayim mi? Hani oh düsünce özgürlügü, icki diyenler varya... Ben de iciyorum, inanmiyorum vb. vb ama isi her seferinde hemen AKP'ye götürmenin bir anlami oldugunu sanmiyorum. Cocugumun kacta yataga gidecegine devlet karismali cünkü cocuklariyla ilgilenmeye egitmli egtimsiz etrafta dolasan cok yoz kisiler var!!! YAni diyorum ki sen ickini düsünecegine önce cocugunu düsün!

  Her türlü yasak yasak - simon kuper

  İlk yorumu yapan anaxi isimli yorumcu "kaldırın bu dizileri" demiş, 10 kişi de ne iyi dedi demiş. RTÜK'ün hayatımızı düzenlemeye yeltenmesiyle kaldırın bu dizileri demek aynı yasakçı mantık. Bir defa, diziler de diğer her türlü ürün gibi, iyisi var, kötüsü var. Onlar olmasa izleyicileri en az onlar kadar kötü başka birşey izleyecek, mesela Mehmet Ali Erbil yarışmaları, evlilik programları, reality showlar veya Yeteneksizsin TR, Var mısın Yok musun... Maksat yasaklatmak değil, maksat iyisini talep etmek.

  Öneriler... - S.Arın

  RTÜK'ümüze önerilerim var! Yaşam biçimlerimizin belirlenmesi, aile içi ilişkilere müdahale, işimize burun sokma konusunda yapabilecekleri çok şey var. Değerlendirsinler lütfen! Örneğin RTÜK, çocukları uyuttuktan sonra, hayatımızı standartlaştırma çabalarına, alkol içenlerle ilgili uyarıyla devam edebilir. TV yayınları kesilerek ekranlarda "haydi bakalım hanımlar, beyler... Bugün yeterince içtiniz, şimdi bir fincan koyu kahve, doğru yatağa!" yazısı çıkabilir... Bu uyarının ideal saati 21.45 olabilir. Tabii bu uyarı, Türkiye'de içki tamamen yasaklanıncaya kadar (üç vakte kadar!) yapılacaktır. Daha sonraki bir saatte yayın kesilerek "saat 23.00 oldu. Yarın iş var, hadi bakalım yatağa! Yatmadan önce de dişlerinizi fırçalayın, yoksa biz sizi fırçalarız!" yazısı çıkabilir. Bu uyarı da sevimli bir animasyonla aktarılabilir. Animasyonda küçük, şirin bir misvak dalı kullanılabilir. Namaz vakitlerinden önce yayın kesilerek, hatırlatma yapabilirler. Hatta daha öncesinden dalarak yaşantımıza, abdest almamızı da hatırlatabilirler. Animasyonda Cübbeli Ahmet Hoca kullanılabilir. Akşam haberleri kesilerek, bir yandan akşam yemeği yerken bir yandan da haberleri izleyen insanlar, "Haberlere dalıp, çok yememeleri konusunda uyarılabilirler." Yine dizi izlerken, yayın kesilerek, yandaş kanalların adresi verilip, Başbakan'ın, Bakanların konuşmaları, demeçleri, ulusa seslenişleri hatırlatılabilir. Nasıl olsa biri mutlaka bir kanalda konuşuyordur. Bu uyarının saati tek olmamalıdır. Program saatleri farklı olabileceği için, 20.00 ile 24.00 saatleri arasında yarım saatte bir tekrarlanmalıdır. Animasyonda, kimin kullanılabileceğini RTÜK benden iyi bilir. "Hayatımızı kendi ahlaklarına, kendi yaşam kalitelerine, kendi ideolojilerine uygun bir hale getirmeden rahat yüzü göstermeyecekleri kesin! Bari yardımcı olalım da, bu acayiplik uzamasın." dedim! Sana ne be kardeşim, sana ne benim çocuğumun kaçta yatacağından! Yatmadan önce süt içmelerini de önerecek misiniz?! Öneremezsiniz ama, çünkü çocuğuna süt alamayan bir dolu aile var Türkiye'de... Kimi neden koruyorsun! Ben kendi çocuğumu korumak, eğitmek becerisine sahip değil miyim! Her akşam çocukları uyutacaksınız diye benim yayınımı nasıl kesersiniz. Uyarınıza rağmen çocuklarını uyutamayanların çocuklarını alıp, yatılı imam-hatip okullarına vermeyi düşünüyor musunuz?! Siz ali kıran, baş kesen misiniz. Ne hakla kesiyorsunuz benim izlediğim yayını, heeeeyyyy! Kendinize gelin kendinize...

  Dizi - Anaxi

  Kaldirin bu sacma spana dizileri.herkes hayati dizi zannetmeye basladi TC'de.Cep telefonu reklami diziler baska bir sey degil.Cocugu olan aile yerli dizi seyretmemeli.Acsin BBC,Discovery,Natural Geographic en azindan bilgilenirler.