Adres: Tünel mahallesi

Adres: Tünel mahallesi
Adres: Tünel mahallesi

Beş yıldır tünelde yaşayan Steven la Kathryn in duşu, tabloları, kütüphaneleri var.

ABD'nin ışıltılı kenti Las Vegas'ın sel basan labirentlerinde yaklaşık 1000 kişi yaşıyor

ABD’nin 24 saat canlı hayatıyla ünlü kenti Las Vegas’ın parlak ışıklarının altında, zehirli örümceklerin cirit attığı labirentlerde neredeyse bir mahalle var. 400 kilometrelik su kanallarını yaklaşık 1000 kişi yuva edinmiş.

Bazıları, Steven ve kız arkadaşı Kathryn gibi, ‘evine’ büyük özen göstermiş; ikiz yatakları, dolapları, hatta kitap rafları var. İkili beş yıldır burada yaşıyor. Bir damacanayı duş olarak kullanmış, duvara tablolar asmış ve çöpe atılmış kitaplardan kütüphane oluşturmuşlar. Eşyalar ıslanmasın diye tahta sandıklar üstüne konmuş. Steven, yataklarını bir apartmanın önünden aldıklarını söylüyor: "Malzemeleri gece alıyoruz çünkü insanlar görünce utanç verici oluyor."

Steven, üç yıl önce eroin bağımlılığı yüzünden işinden olunca tünele inmiş. Şimdi ‘temiz’ olduğunu ve kumarhane makinelerinde unutulmuş fişleri toplayarak geçindiğini söylüyor. Bir keresinde unutulmuş bir 997 dolar (1400 TL) bile bulmuş!

Travma geçirenler burada

Amy ve Junior da dört aylık oğulları ölünce uyuşturucu bağımlısı olup evlerini kaybetmiş bir çift. Amy, Las Vegas’ın iş için iyi olduğunu duyduklarını ama zor koşullar nedeniyle bir casino’nun dışındaki merdivenlerin altında yaşamaya başladıklarını, sonra tünellerde yaşayan birini görüp ona katıldıklarını anlatıyor. Bazı gazilerle benzer travmatik olaylar yaşamış kişileriyse psikolojik sebepler burada buluşturmuş.

Muhabir Matthew O’Brien, ‘Neonun Altında’ adlı kitabında anlattığı bu insanları, bir cinayet davasını araştırırken keşfetmiş ve yardım için ‘Bir Işık Yak’ adlı bir dernek kurmuş. Amerika’da yaşayan İngiliz fotoğrafçı Austin Hargrave imzalı kareler de bu şaşırtıcı yaşamı gözler önüne seriyor. (The Daily Mail)


    ETİKETLER:

    kitap