Afgan gençler 'Skateistan'la coştu

Afgan gençler 'Skateistan'la coştu
Afgan gençler 'Skateistan'la coştu

Gençlere göre, zengin-fakir uçurumu kaykayla kapanacak. FOTOĞRAF: REUTERS

KABİL - Afganistan’ın başkenti Kabil geçen hafta sonu ilginç görüntülere sahne oldu. Afgan kaykaycıların başkentteki şovu onlarca insanı sokaklara döktü. Kızlı erkekli grup, kalabalık Kabil caddelerinde ‘Dünya Kaykaycılar Günü’nü kutladı. Korna çalan araçlar, seyyar tezgâhlar ve at arabaları arasında kayan gençlere polis de bir pikapla destek verip sirenler çalarak Afganistan’ın ilk kaykay okulu ‘Skateistan’ ın açılması onuruna anonslar yaptı. El çırpan ve gülümseyen Afgan gençlerden biri “Bismillah” diye bağırırken yüzündeki şaşkın ifade, gözlerden kaçmadı. Kaykaycılar da geçiş esnasında “Çok yaşa Afganistan!” tezahüratları yapıyordu. 

Başta üç kaykayları vardı
Daha önce Taliban’ın idamlarıyla gündeme gelen stadyum, bu kez ‘Skateistan’ logolu tişörtler giyen gençlerle doluydu. 1800 metrekarelik Skateistan’ın kurucuları, dünyanın en fakir ve muhafazakâr ülkelerinden biri olan Afganistan’a, böyle bir okulu, marjinalleşmiş çocuklara daha rahat ulaşmak için açtıklarını söylüyor.
“Bu, kaykayın da ötesinde bir şey” diyen okulun kurucusu Oliver Percoviç, başlangıçta ellerinde sadece üç kaykay bulunduğunu, ancak Batı’dan gelen yardımların 650 bin doların (yaklaşık 1 milyon TL) üstünde olduğunu anlatıyor. Kaykaycılar, kayarken dostlukların gelişeceğine ve zenginle fakir arasındaki uçurumun ortadan kalktığına inanıyor. (Reuters)