Afife ödüllü oyun Edinburgh Festivali öncesi son kez İstanbul'da

Afife ödüllü oyun Edinburgh Festivali öncesi son kez İstanbul'da
Afife ödüllü oyun Edinburgh Festivali öncesi son kez İstanbul'da
Afife Ödülleri'nde yönetmeni Aleksandar Popovski'ye 'En İyi Yönetmen Ödülü' getiren 'İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz' 3 Haziran'da İstanbul'da son gösterimini gerçekleştirecek. Oyun yazın Edinburgh Fringe Festivali'ne katılacak.   

İskoçya’da düzenlenen dünyanın önemli tiyatro festivallerinden Edinburgh Fringe'e katılacak olan 'İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz', İstanbul 'da sezon kapanışını 3 Haziran’da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde yapacak. Hayal Perdesi'nin ilk prodüksüyonu olan oyun prömiyerini 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapmıştı. Boris Vian imzalı metin, Makedon yönetmen Aleksandar Popovski’in rejisiyle şekillenmişti.
Oyunda Reha Özcan, Ayşe Lebriz Berkem, Selin İşcan, Selin Tekman, Tuba Karabey ve Nihat Alptekin rol alıyor. Yönetmen Popovski geride bıraktığımız Afife Tiyatro Ödülleri'nde, 'İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz' ile 'Yılın En Başarılı Yönetmeni' ödülünü almıştı. 

ALAYCI BİR TRAJEDİ 
Bizi rahatsız eden nedir? Hayatımızda neyi kabul ya da inkâr ederiz; ihtiraslarımız bizi nereye götürür, ne ararız… Boris Vian‘ın son oyunu, alaycı trajedi 'İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz' bu ve benzeri sorularla başlıyor. Hayal Perdesi kurucularından Selin İşcan‘ın projelendirdiği oyun, kendi ihtiyaçları adına dünyayı reddeden kişilerin en gizli ve karanlık tutkularına yolculuk ediyor, trajikomik karakterleri aracılığıyla kaybetmeyi ve son yüzleşmeye kadar her şeyin inkârını gözler önüne seriyor.
Oyun 3 Haziran Çarşamba akşamı saat 20.30'da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi'nde izlenebilir.