Afife'de DT 'Sessizlik'

Afife'de DT 'Sessizlik'
Afife'de DT 'Sessizlik'
17. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'ne beklendiği üzere yılın yapımı dahil üç ödül alan İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı 'Sessizlik' damga vurdu.

Bu yıl 17’ncisi düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, önceki akşam Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Afife’nin sanat danışmanı Haldun Dormen’in konuşmasıyla başlayan törende Dormen, bu sene ‘75 kişilik salon’ sınırını kaldırıp alternatif, genç tiyatro topluluklarını da değerlendirmeye almaya başladıklarını vurguladı.
Törenin sunuculuğunu, gelenekselleştiği üzere Korhan Abay üstlendi. Abay, bu sene “ Türkiye Cumhuriyeti Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’ne hoş geldiniz” diyerek ‘TC’ tartışmasına gönderme yaptı, ardından “Sen beni âkil sayma, Fazıl Say” deyince, salondan bol alkış aldı. Gecede Erol Keskin’e Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü; Yiğit Sertdemir’e Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü verildi. Yapı Kredi Özel Ödülü’nü alan yazar Adalet Ağaoğlu ise teşekkür konuşması sırasında ilk defa sahneye çıkışını anlatırken, “İlk defa sahneye çıkmak şudur: Bir daha aşağıya inemezsin!” deyip ödül alan bütün ‘genç’ ve ‘yaşlıları’ kutladı.
İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Sessizlik’, beklendiği üzere yılın oyunu seçilirken, oyunu sahneye koyan Mehmet Birkiye de yönetmen ödülünün sahibi oldu. Bir transı canlandırdığı ‘Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi’ (Altıdan Sonra) oyunuyla kadın oyuncu ödülünü kazanan Sumru Yavrucuk, “Ben ‘Umut’u transseksüel olduğu için değil, insan olduğu için oynamak istedim” diye konuştu. Erkek oyuncu ödülü ise Krek yapımı ‘Babamın Cesetleri’ndeki rolüyle Öner Erkan’a verildi. Gecenin bir ‘kazananı’ da alternatif tiyatrolar oldu. Ödül alan isimler genç tiyatroların üretimini destekleyici sözler söyledi.

17. Afife Tiyatro Ödülleri

Yılın oyunu: Sessizlik
(İstanbul Devlet Tiyatrosu)
Yönetmen: Mehmet Birkiye
(Sessizlik)
Erkek oyuncu: Öner Erkan
(Babamın Cesetleri-Krek)
Kadın oyuncu: Sumru Yavrucuk (Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi-Altıdan Sonra)
Komedi/müzikal erkek oyuncu: Murat Garipağaoğlu (Zengin Mutfağı-İstanbul Şehir Tiyatroları)
Komedi/müzikal kadın oyuncu: Ayşe Selen (Biz Küçükken Babamla Oyunlar Oynardık-Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu)
Yardımcı erkek oyuncu:
Süleyman Atanısev
(Sessizlik-İstanbul DT)
Yardımcı kadın oyuncu:
Gözde Çetiner (Çehov
Makinesi-İstanbul DT)
Komedi/müzikal yardımcı erkek oyuncu: Rüzgar Aksoy
(Sanat-Tiyatro Gerçek)
Komedi/müzikal yardımcı kadın oyuncu: Pınar Çağlar Gençtürk (Yalnızlar Kulübü-İkincikat)
Genç kuşak sanatçısı: Cem Uslu ( Parti -Ekip Tiyatro/ Nerde
Kalmıştık-Bulut Tiyatro)
Sahne tasarımcısı: Esat Tekand (Oyun-İŞT)
Giysi tasarımcısı: Şirin Dağtekin Yenen (Çehov Makinası-
İstanbul DT)
Sahne müziği: Çiğdem Erken (Zengin Mutfağı-İŞT)
Işık tasarımcısı: Şahika Tekand (Oyun-İŞT)