Afife'nin yıldızı 'Sessizlik'

Afife'nin yıldızı 'Sessizlik'
Afife'nin yıldızı 'Sessizlik'
15 kategorinin yer aldığı Afife Tiyatro Ödülleri'nde İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı 'Sessizlik'in yedi adaylığı bulunuyor.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin 2013 adayları, önceki gün düzenlenen basın toplantısında açıklandı. En başarılı prodüksiyondan ışık tasarımcısına 15 ayrı kategorinin yer aldığı Afife Ödülleri kapsamında İstanbul Devlet Tiyatrosu (İDT) yapımı ‘Sessizlik’, ışık tasarımcısı, sahne müziği, sahne tasarımcısı, yardımcı erkek oyuncu, kadın oyuncu, yönetmen ve prodüksiyon dallarıyla en fazla adaylığı bulunan yapım oldu. ‘Sessizlik’i, ışık tasarımcısı, giysi tasarımcısı, yardımcı kadın oyuncu, yardımcı erkek oyuncu, yönetmen ve prodüksiyon dahil olmak üzere altı dalda yarışan bir başka DT yapımı ‘Çehov Makinesi’ takip ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (ŞT) bünyesinde sahnelenen ‘Oyun’ ise ışık tasarımcısı, sahne tasarımcısı, yönetmen ve prodüksiyon dallarındaki dört adaylığıyla öne çıkan diğer yapım…
Bu yıl Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne Erol Keskin; Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne Yiğit Sertdemir; Yapı Kredi Özel Ödülü’ne ise Adalet Ağaoğlu’nun layık görüldüğü Afife Ödülleri’nde uzun yıllardır eleştirilen 75 kişilik salon sınırlaması kaldırıldı. Ödüller 29 Nisan’da Haliç Kongre Merkezi’ndeki törende verilecek.

Önemli adaylar

Prodüksiyon
Çehov Makinesi - İDT
Oyun - (ŞT)
Sessizlik - İDT
Yönetmen
Mehmet Birkiye (Sessizlik/İDT) 
Müge Gürman
(Çehov Makinesi/ İDT )
Şahika Tekand (Oyun/ŞT)
Erkek Oyuncu 
Öner Erkan
(Babamın Cesetleri/ Krek) 
Engin Hepileri
(Oda ve Adam/ 0090) 
Yiğit Sertdemir (Gerçek Hayattan Alınmıştır/Altıdan Sonra Tiyatro)
Kadın Oyuncu
Funda Eryiğit (Sessizlik/İDT) 
Tomris İncer (Gerçek Hayattan Alınmıştır /Altıdan Sonra Tiyatro)
Sumru Yavrucuk (Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi / Altıdan Sonra Yapım)