Afro Barbie'ler piyasaya çıkıyor

Bu üç arkadaş, 50 yıllık bir mazisi olan Barbie ailesinin yeni üyeleri. Dolgun dudakları, geniş burunları ve belirgin elmacık kemikleri var. Onlar ilk Afro-Barbie bebekler

LONDRA - 50’nci yaşını kutlayan Barbie ailesine Grace, Kara and Trichelle ismindeki bebekler yeni katıldı. Ancak bu yeni bebekler alışılmış beyaz tenli sarışın Barbie’lerden farklı. Siyah bir first lady ve iki küçük kızının Barbie bebeklerin alıcı kitlesine rol model olduğu bir dönemde, Barbie’nin yaratıcısı Mattel, siyah bebekleri piyasaya sürme kararı aldı.
Marka, 1968’de de Christie adında siyah Barbie’ler üretmiş ancak bu bebekler uzun süre satışta kalmamıştı. Barack Obama’nın ABD’nin ilk siyah başkanı olarak tarihe geçmesinin ardından siyah Barbie bebeklere de raflarda yeniden yer açıldı. Yeni siyah bebekler Grace, Kara ve Trichelle, eski bebek Christie’den daha gerçekçi. Afrikalı kadınların özelliklerini taşıyan bebekler sarışın Barbie’lerin siyaha boyanmış hali değil. Dolgun dudaklar, geniş burun ve daha belirgin elmacık kemikleriyle Afrikalı özelliklerini de yansıtıyor.

Siyah annelere göre tasarım eksik
Bebekler yine de Afro-Amerikanlardan farklı tepkiler aldı. Kimisi Mattel’in girişimini olumlu bulurken kimiyse siyah bebeklerin özelliklerini yetersiz buluyor. Bebeklerin en çok eleştirilen yanı yeterince siyah olmayan düz ve uzun saçları. Maryland Üniversitesi Amerikan çalışmaları bölümünden Doç. Dr. Sheri Parks, “Çocuklarının saçlarının doğal halini severek büyümesini isteyen siyah anneler için bu bebekler işi zorlaştırıyor” yorumunu yapıyor. Oyun yazarı dört yetişkin çocuk sahibi 60 yaşındaki Gail Parrish, “Neden kızlarımıza daima uzun saçı empoze edip duruyoruz. Neden bu bebeklerden biri kısa saçlı değil?” diyor.
Bebekler deneyimli Barbie tasarımcısı Afro-Amerikan Stacey McBride-Irby tarafından yaratıldı. McBride-Irby, siyah Barbie’yi kendi çocuklarının da çevrelerindeki yaşıtları gibi görünen bir bebekle oynayabilmeleri fikrinden hareketle tasarlamış. Altı yaşındaki kızı ve milyonlarca siyah çocuğa ilham verecek figürler yaratmak istediğini söyleyen tasarımcı “Kendilerini bu bebeklerde görmelerini ve siyah olmanın güzel olduğunu bilmelerine izin vermeyi istedim” diyor. Noel’de mağaza raflarından yerlerini alacak olan ‘So In Style’ serisi bebeklerin ten renkleri de birbirinin aynı değil. Açık kahve, çikolata ve karamel tonlarında tene sahip olanlar var. (The Daily Telegraph)