Afro-Türklerin tarihi

Afro-Türklerin tarihi
Afro-Türklerin tarihi

Ali Bey, eşi ve çocukları...

'Buradan iki adam deveyle hacca gitmiş, demişler ki bizim köyde hiç arap çocuk yok, şunu alalım. Anam öyle gelmiş...' Tarih Vakfı, 'Afro-Türk' hikâyelerini topladı

UMAY AKTAŞ SALMAN

İSTANBUL - Ataları 19. yüzyılda köle tüccarları tarafından ya da başka yollarla Anadolu’ya getirildi. Varlıklı ailelerin ev işlerinde ya da tarım alanlarında çalıştırılıyorlardı. Kimilerine göre ‘Arap bacı’ kimilerine göreyse yağmur yağarken camdan bakan Arap kızıydılar. Onlar aslında Afro-Türkler. Tarih Vakfı ‘Sesiz Bir Geçmişten Sesler: Afrika Kökenli ‘Türk’ Olmanın Dünü ve Bugünü’ adlı sözlü tarih çalışmasıyla Türkiye’de yaşayan Afrika kökenli Türkleri araştırdı. Resmi tarih kayıtlarında sessiz kalmış, bugün sayıları 5 binin üzerinde olduğu sanılan Afro-Türkler, sözlü tarif çalışmasıyla geçmişlerini ve bugünlerini dillendirdi.

100 kişi hikâyelerini anlattı
Tarih Vakfı, Avrupa Birliği Komisyonu Delegasyonu tarafından desteklenen projesiyle 100 Afro-Türk’le gö-rüştü. Onların hikâyelerini dinledi. Afrikalılar Dayanışma, Kültür ve Yardımlaşma Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen proje 11 ay sürdü. Çalışma kapsamında İzmir, Aydın, Muğla ve Balıkesir’deki üç farklı kuşağa ulaşıldı. Yaşam öyküsü görüşmeleri köken kurgusu, ekonomik ve toplumsal yaşam, oyun, çocukluk ve iş gibi başlıklar altında gruplandırılarak benzerlikler ve farklılıklar analiz edildi.

Çalışmada anlatılanlar geçmişe ışık tutuyor. Bafa’da yaşayan 104 yaşındaki Rabia Ereneci annesinin Türkiye’ye gelişini şöyle anlatıyor:
“Anamgil orada, ufak çocuk, başı kabak, yalınayak. Burdan iki adam deveyle haca gitmiş... ‘Hem hacıya geldik, hem bizim köyde hiç Arap çocuğu yok, Arap çocuğu almaya geldik. Biz bunları annelerinden babalarından saklı kaçıracağız’ demişler. Anam dil bilmez... Koymuşlar bunları develere, gece gündüz buraya getirmişler...”

İzmirli 70 yaşındaki bakkal Müşerref Çelikay “Arabistan’dan kaçırmışlar derlerdi ninem...”diye anlatıyor.
Garson Cahit Şenköz’ın atalarına dair bildikleri ise şöyle:
“Dedemin Aydın Germencik’e bağlı Turanlar Köyü’nde doğduğunu biliyorum . Daha öncekilerin de Turanlar’ın karşısındaki Araplar Köyü’nden göç ettiğini biliyorum. O köyün tamamı Afrika kökenli, Sudanlı...”
82 yaşındaki marangoz Kemal Sözgelmez ise çocukluğunda gördüğü siyahları anlatıyor: “Böyle büyük dudaklı, ayak topukları dışarı durur... Öyleleri vardı ki, küpeler vardı kulağında, burunlarında. Üstlerine başlarına peştamal örterlerdi. Manto, entari giymezlerdi. Ninem beş-altı sene oldu öleli, o da aynı Afrikalı kocaman dudaklı.”

Hem kadın, hem ‘zenci’ysen
Anlatılanlar bugün Afro- Türkler’e karşı ayrımcılığın devam ettiğini de gösteriyor. İzmirli bir genç kız yaşadıkları şöyle anlatıyor:
“İzmir’de de sorunla karşılaşıyordum. Türkiye’de bayan olmak zor, zenci olmak daha zor. Isparta’ya gittim, üniversiteye. Herkeste bir şaşkınlık. Yurda gittim, herkes bana bakıyor. Sokaktaki insanın bir şey söylemesi koymuyor ama üniversitede belirli düzeydeki insanların söylemesi koyuyor...”
Şoförlük yapan bir genç ise “Senden başka rengi bozuk insan yok burada” denilerek işten çıkarıldığını söylüyor.

Çoğu ‘Pele’ ve ‘Esmeray’ diye çağırılmış

Sözlü tarih çalışması Afrika kökenli olmaktan dolayı bugüne taşınmış ortak bir kültürel motifin olmadığını gösteriyor. Ancak yaşam öyküleri yüzyıllar öncesine dair ayrıntıları da anlatıyor.

* Yazılı kaynaklar Afrikalıların baharı karşılamak için ‘Dana Bayramı’ yaptıklarını, bunu yöneten ruhani lidere de Godya dediklerini belirtiyor. İzmir’de yaşayan Afrotürklerin anlatıkları 1960’lara dek bu bayramın yapıldığını gösteriyor.

* Görüşme yapılan 100 kişiden sadece 21’i kökenini kölelikle ilişkilendiriyor. Diğerleri köle, kölelik gibi tanımların kullanılmasından hoşlanmıyor.
* Yaşlı kuşak kendisini Arap olarak tanımlıyor, kentte yaşayan gençler ‘Afrika kökenliyiz’ diyor.
* Evililiklerde belirleyici neden renk değil.
* 19. yüzyılda İzmir’in Sabırtaşı, Dolapkuyu, Tamaşalık, İkiçeşmelik ve Ballıkuyu gibi yoksul zenci mahallelerinden söz ediliyor.
* Rengi nedeniyle ayrımcılık gördük diyenlerin çoğu kentlerde yaşıyor, kendilerine Pele, Esmeray diye isim takıldığını anlatıyor.
* İzmirli siyahlar kendilerini Borno, Afini, Tağali ve Cengi gibi kabile isimleriyle ayırıyor.


  http://www.radikal.com.tr/8962308962303

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ayrımcılık hiç bir zaman olmamıştır... - aboniscaparto

  (Osmanlı İmparatorluğu yıkılmanın eşiğindedir, Ermeni iddiaları(yalanları) yeni yeni ortaya çıkmıştır. Ve Ermeni iddiaları üzerine durumu kontrol etmek için Amerikadan bir heyet gelmiştir.) ...General Harbor Türkiye‟yegeliş nedeni Erzurum bir Türk yurdu mudur? ve Türkler Ermenilere nasıl davranmıştır diye, rapor verecek. Bugün gidin Amerika‟da arşivlere açın. Türkler, Ermenilere kötü 'davranmamıştır' diye, bu zatın raporunu bulursunuz. Erzurum‟a geldiği zaman Kazım Karabekir onu alıyor, Tepsi Minareye çıkarıyor. Sayın General diyor, size dirilerimiz değil, ölülerimiz söylesin Erzurum kimin yurdudur?, diye. Bakın diyor, şu uçtan şu uça kadar burada yaşamış, burada ölmüş, insanların mezarları. Şurada da ufak bir Hıristiyan mezarı var ve duyarlı bir insan ki Erzurum bir Türk yurdudur, diye rapor vermiştir, General Harbor ve şöyle bir anılarını nakletmek istiyorum. Gelen Amerikalı heyetin onuruna bir ziyafet veriliyor. Ziyafetten sonra kahve içilecek, Türk Kahvesi getiren kişi de beyaz yeldirmesiyle bir <>', zenci bir bacı. Kapı açılıp da zenci bacı içeri girdiği zaman Amerikalılar çok rahatsız oluyorlar. Biliyorsunuz o zaman dernekler kurmuşlar. Amerikalılar zenci avına çıkar ve Kazım Karabekir döner General Harbor‟a, Sayın General der, siz ve arkadaşlarınız bu yüzü kara olan kişiyi görünce rahatsız oldunuz, irkildiniz. Ama biliniz ki onların ak sütleri bizimevlatlarımızı büyütür. Onlar bizim süt annelerimizdir. Ama nedendir, bilmem. Bizlere barbar,sizlere medeni diyorlar. Utanarak başını eğer, cevap veremez General Harbor...."

  Osmanli donemi koleleri... - batez

  Osmanli Imparatorlugundaki kolelik anlayisinin Avrupadakinden farkli oldugu biliniyor. Ben ozellikle Osmanli doneminden kalan kole ve hizmetli siyahlarin ne olduklarini merak ediyorum. Simdi neredeler? Bu haberde adi gecen Afro-Turkler arasinda bu gecmise sahip olanlar var mi? Umarim bu calismada gunumuz kulturu tarafindan algilanisin yaninda, tarihin o donemi de acikliga kavusmustur.

  ANTALYA dada var.. - AKKK

  Sadece imirde degil sanirim,antalyadada var birkac aile..AYrica bu insanlar Dunyanin en iyi ve guzel kalpli insanlaridir.Bu kadar dislanmaya ragmen bile her biri bu ulke icin neler yapar neler. Sizler bakmayin rengi beyaz ama beyni kucuklere,IYIKI VARSINIZ,iyiki aramizdasiniz..Kurdu,turku ve diger tum halklariyla turkiye bir cennet vatandir..