Afrodisyas'ın göbeğinde Anadolu break

Afrodisyas'ın göbeğinde Anadolu break
Afrodisyas'ın göbeğinde Anadolu break
Üniversite yıllarımda kulaktan kulağa anlatılan bir efsaneydi Afrodisyas. Red Bull ekibi Taylan Mutaf'ın yönetmenliği ve Amigo adıyla uluslararası haklı bir şöhrete sahip olan Kadir Memiş'in koreografisiyle 'Anadolu Break' için yola koyulduğunda, kendimi ilginç bu yol hikayesinin ve senelerdir hayalini kurduğum Afrodisyas'ın göbeğinde buldum...
Haber: SARP DAKNİ - daknisarp@gmail.com / Arşivi

Malum, 'Tesadüflere inanın' denir. Ben hep inanmak isterdim, ama artık şüphem kalmadı. Arkeoloji okuduğum üniversite yıllarında, masalsı bir atmosfer ve zarafet içinde sürdüğü anlatılan Arkeolog Kenan Erim'in ömrünü adadığı (vefatından sonra da oraya gömüldüğü) bir rüya olan Afrodisyas'ı ancak bir tesadüf neticesinde ve planladığımdan yaklaşık 20 yıl sonra ziyaret ettim. Roma döneminde Afrodit tapınımı ile tarihe damgasını vuran bu antik kenti hiç ummadığım bir anda ziyaret etmemin sebebi ise Red Bull Anadolu Break projesinden başka bir şey değildi.

Güzel bir seyirlik sunan kara yolculuğu sonrasında ulaştığımız ve incir ağaçları imparatorluğunun tam göbeğinde duran Dampınar Köyündeyiz. Köyün en girişken ve güler yüzlü simalarından biri olan Mehmet Sarı, ailesinin köklerinden bahsederken, ev halkının donattığı masadaki zeytinleri, patlıcan ve biber kızartmasını (feci sarımsaklı ama enfes bir yoğurt eşliğinde) mideye indiriyoruz... Yorgunluğunu atmak üzere girdiği evin içinden bir anda uykulu gözlerle, ancak gülen bir yüzle çıkan hocamız Doç. Dr. Abdürrahim Karademir ise bir çırpıda karşımıza geçip, Zeybekler'in tarihini kendine has üslubu ile anlatmaya başlıyor... Diğer yandan, gözü pek, içi dışı bir, hak ve adalet peşindeki bu halk kahramanlarının günümüzdeki 'konservatuarlı' temsilcileri, Anadolu Break projesi ile belki de ilk ve son kez New York sokaklarında 70'lerde ortaya çıkan breakdance'ın ustaları ile buluşmaya hazırlanıyor. Bu fazlasıyla ilginç ve ünik birleşimin yani projenin yaratıcısı olan Kadir, Red Bull'un kapısını ilk kez çaldığında herkes çok heyecanlanmış. Taylan Mutaf önderliğinde kurulan çekim ekibiyle birlikte belgesel için her şey hazır hale getirilmiş ve bu yol hikayesi de böylece başlamış.

Amigo (Kadir)'nun yol arkadaşları Red Bull BC One 2010 yılı birincisi Brezilyalı Neguin ve 2011 yılını zirvede tamamlayan Meksika kökenli Amerikalı RoxRite... Telefonundaki DJ set aplikasyonu ve taşınabilir ses sistemi ile Dampınar tepelerindeki, uçsuz bucaksız İncir tarlası ortasına kurulmuş köy sofrasını Sade'nin remiksleriyle senlendiren Neguin'in girişkenliği ve dört gençten oluşan Zeybek ekibinden öğrendiği figürleri breakdance'a uyarlaması kesinlikle unutulmazdı. Daha içine kapanık bir havaya sahip olan RoxRite ise daha önce boynundan geçirdiği ciddi sakatlığa rağmen gözlerimizi yuvalarından oynatacak bir performans sergiledi. Nihayet, sıcacık köy bazlamalarını, Dampınar'ın birbirinden güzel çocuklarının fotoğraflarını çekmek için yarışarak mideye indirip, Papi adlı sadık ve yaşlı köpeğe veda ederken otelimizin yolunu tuttuk. Artık ertesi sabah ziyaret edeceğimiz Afrodisyas için saat sayıyorduk.

Ve nihayet Afrodisyas'tayız. Kendimi kaybederek bu dev antik kentin sokaklarında ortadan kayboldum. Yaklaşık üç saat boyunca bir Afrodisyas aşığı olan Tahsin Şimşek'in kitabını karıştırarak, hayallere daldım. Kenan Erim'in mezarını ziyaret edip, kilitli demir kapılar arkasında kalmış evinin bahçesine bir aralıktan göz attım. Üstelik bu sırada bana, duvarın en üstüne tırmanmış pek geveze bir sincap eşlik ediyordu. Bu eşsiz tecrübe kuşkusuz başka bir yazının konusu olabilir... Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi de rica minnet gezdikten sonra Afrodisyas'ın dimdik ayakta kalan tiyatrosunda dört heybetli Zeybek'in üç b-boy ile kapışmasına davullar ve zurnalar eşliğinde tanıklık ettik. Hem b-boy'lar hem de Zeybek'lerin ayakları aynı anda yerden kesildiğinde tüm ekiple birlikte nefeslerimizi tutuyorduk. Güneşten korunmak için şemsiyeler, eldivenler ve maskelerle dolaşan Japon turistlerin bu manzaranın önünde fotoğraf çektirme mücadelesi de görülmeye değerdi doğrusu... Taylan Mutaf'ın ekibi de bu inanılmaz performansı ve çevrede tüm olup biteni saniye saniye görüntüledi.

Üç b-boy, 22 Eylül'e kadar Anadolu'da seçtikleri rotada ilerliyor olacak... Gizemli ve çekici Balat sokaklarında başlayan bu hikaye, Aydın'dan sonra Antalya'ya geçti. Köroğlu dansının ameliyat masasına yatırılacağı Kars ise 'son' yazısının ekranda belireceği nokta. Dampınar Köyü ile başlayıp Afrodisyas ile biten kısa yolculuktan geriye, Mehmet Sarı'nın evinin bahçesinde bulduğum kurumuş bir nar ve kuşkusuz müthiş bir anı kaldı. Size önerim hiç değilse sağlam bir belgeselin ışığında bu ilginç buluşmaya yani Red Bull Anadolu Break'e tanıklık edin. Evet, mutlaka!