Agassi'nin uyuşturucu itirafı

Agassi'nin uyuşturucu itirafı
Agassi'nin uyuşturucu itirafı

Agassi madde kullandığını kitabında itiraf etti.

LONDRA - Eski Wimbledon şampiyonu tenisçi Andre Agassi profesyonel kariyeri esnasında metamfetamin (kristal met) adlı uyuşturucudan kullandığını ilk kez kabul etti. Unutulmaz Amerikalı tenisçi aşırı derecede bağımlılık yapan bu maddeyi, formunun düştüğü ve Brooke Shields’la evliliğinin sıkıntıda olduğu 1997’de denediğini, 9 Kasım’da piyasaya çıkacak olan otobiyografisinde itiraf etti. Şu anda eski kadınlar tenis şampiyonu Steffi Graf’la evli olan 39 yaşındaki Agassi, kitabında ayrıca gizliden gizliye tenis oynamaktan nefret ettiğini ve öfkeli babasının korkusu altında yaşadığını da anlatıyor.
Agassi, 1997’de uyuşturucu testinde yakalanmış ama yetkilileri maddeyi kazayla aldığına inandırmıştı. Bunu başaramasaydı sonuçlar onun için korkutucu olabilirdi. Zira ABD’de metamfetamin bulundurma suçu beş yıl hapis. Bu itiraflarından sonra Agassi’ye karşı hukuki işlem başlatılıp başlatılmayacağıysa bilinmiyor.
Agassi, ‘Slim’ diye bahsettiği asistanının bir gün evdeyken uyuşturucu önerdiğini anlatıyor: “Büyük bir üzüntünün takip ettiği bir pişmanlık anı. Ardından kafamdaki her tür olumsuz düşünceyi süpüren bir mutluluk hali. Hiç bu kadar canlı ve mutlu hissetmemiştim. Ve hiç bu kadar enerjik olmamıştım.”

‘Metamfetaminli gazoz’
Bir süre sonra, Tenis Profesyonelleri Derneği’nin (ATP) doktorundan telefon alan Agassi, uyuşturucu testinin pozitif çıktığını ve kortlardan üç ay uzaklaştırma aldığını öğrenmiş. Agassi bu olayın ardından yaşadıklarını da şöyle anlatıyor: “İsmim, kariyerim, her şeyim sınırdaydı. Başardıklarım, uğruna çalıştıklarım bir hiçe dönebilirdi. ATP’ye bir mektup yazdım. Kovmuş olduğum asistanım Slim’in uyuşturucu kullandığını ve gazozlarına metamfetamin attığını (Bu kısmı doğruydu), benim de içinde uyuşturucu olduğunu bilmeden onun bir gazozunu içtiğimi yazdım. Utanç duydum tabii ki...” ATP’nin daha sonra tekrar gördüğü dava düşmüştü. (The Daily Mail)