Ağırlık müzikte

Beyoğlu'ndaki bar sayısı binleri bulsa da, müziği ve dekoru bir tarafa bırakın, temelde iki çeşit bar zihniyeti hüküm sürüyor.
Haber: YEŞİM TABAK / Arşivi

Beyoğlu'ndaki bar sayısı binleri bulsa da, müziği ve dekoru bir tarafa bırakın, temelde iki çeşit bar zihniyeti hüküm sürüyor. Makul içki fiyatları arıyorsanız, adına DJ'lik denemeyecek, kısıtlı, eklektik bir müzik anlayışına, ilaveten vasatın alt sınırındaki mekan tasarımı ve Trainspotting'tekileri aratmayan tuvaletlere de eyvallah demek durumunda kalırsınız. Ödemek zorunda olduğunuz bir bedel gibi. Genelde bu böyle. Buna razı değilseniz de, alternatifler, geceyi bir birayla kapatmayı veya önceden evde az buçuk içip de gelmeyi dayatacak kadar maddi terör estirebilir. Standart olması gereken her şey, bir tür lüks gibi karşınıza çıkar. İkisinden de bunalıyorsanız, durumunuz daha fena. Çünkü o halde de, konserden konsere evden çıkmak, yahut her seferinde "Sadece alkol," diyerek meyhane-birahane tarzı yerlere haddi hesabı olmayan bir bağlılık sergilemek lazım geliyor.
Ağırlık müzikte
Beyoğlu'nun Pera Palas tarafında açılan Uniq, 'kulaktan kulağa' formatıyla edindiği müdavimleri için, ilk paragraftaki tanımların dışında bir seçenek olmuş durumda. Uniq, öncelikle müzik ağırlıklı bir mekan. Daha doğrusu müziğe cidden özen gösterilen bir yer. Türden türe fütursuzca atlayıp bunu bir zenginlikmiş gibi yutturmaya çalışan 'geniş yelpaze'cilerden değil. Elektronik müziğin bütün formlarını barındıran sıkı bir arşive sahip. Arada, kimi alt türlere ayrılan özel geceler de düzenleniyor. "Arada," derken, epey kısa bir arada olup bitenlerden bahsediyorum. Mekanın 'resmi' açılışı bile henüz yapıldı aslında. Dün gece. Fakat kapılarını ilk olarak Ağustos'un yarısına doğru açmıştı. Yeri, Beyoğlu'nun hem göbeğinde, hem de biraz da saklı bir köşesinde sayılır. Odakule'nin sırasında, Mercure Otel'in hemen arka tarafında (Dolayısıyla burnunun dibinde bir adet otopark ve taksi durağı mevcut). Menüsünde şimdilik sadece içki çeşitleri var; Ekim ayından itibaren yemek servisi de başlayacak. Fiyatlar 1.5 milyondan başlayıp yabancı içkilerde 10 milyona kadar gidiyor. Bira 2.5 milyon.
Uniq'in çıkış noktası sağlam görünüyor. Çünkü birçok benzerinden farklı olarak, bir 'patchwork' eseri gibi kurulmamış. Ortakları Burhan Keke, Hakan Orman ve Özgür Demir (Hakan'la Özgür'ü Piya Kelaynak müdavimleri tanırlar), dekorasyon dahil mekandaki her şeyin bizzat yaratıcısı konumundalar. Sipariş üzerine mekana tarz, konsept, vs yaratan bir 'dış danışman heyeti' yok ortada. Tek tek güzel unsurların her zaman bir bütün etmediğini düşününce, epey önemli bir özellik sayılır. Yine de Uniq, ununu eleyip eleğini asmış bir yer değil. Hakan Orman, Uniq'in "devamlı yenilenecek, üretilmeyi bekleyen" bir mekân olduğunu söylüyor. Şimdiden müşterileri arasından, bir süre sergilenmek üzere mekan için resim yapmaya başlayanlar veya DJ'lik için başvuranlar var. Uniq haftanın her günü 10.00'dan 02.00'ye kadar açık. Önemli bir ayrıntı da şu: Giriş ücreti yok.
İstiklal Cad. Orhan Adli Apaydın Sok. No: 31-33
Tel: (0212) 245 53 83