'Ah Biz Kadınlar'daki Tanrı şakası ceza getirdi!

'Ah Biz Kadınlar'daki Tanrı şakası ceza getirdi!
'Ah Biz Kadınlar'daki Tanrı şakası ceza getirdi!
Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), "Ah Biz Kadınlar" dizisindeki 'Tanrı' diyaloğuna "Biz Müslümanız, tek ilah Allah'tır" diyerek ceza verdi.

RADİKAL - RTÜK, yine çok tartışılacak bir karara imza attı. Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, kurulun son oturumunda TV2’de yayınlanan Fransız yapımı “Ah Biz Kadınlar” dizisinin 28 Ocak’ta yayınlanan bölümü masaya yatırıldı. Dizideki Tanrı ile ilgili bir diyalog “Biz Müslüman toplumuz. Bu diyalog bize uymaz” şeklinde değerlendirildi ve kanala ‘’ Çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verdiği” gerekçesiyle, oy çokluğu ile uyarı cezası verildi.

Seda Sayan'ın programına boynuz cezası


“ÇÜNKÜ MÜSLÜMAN BİR TOPLUMUZ…”

Türkiye toplumunun tamamına yakını müslümandır” denilen RTÜK uzman raporunda şu görüşler ileri sürüldü:

“Ah Biz Kadınlar dizisinde baba-oğul ve iki kadın arasında Tanrı’ya ilişkin yapılan konuşmalar ile toplumun milli ve manevi değerlerinin aşağılandığı değerlendirilmiştir. Türkiye toplumunun tamamına yakını müslümandır. Müslüman toplumlarda, Allah tek ilah olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de askeri tesislerde yapılan yemek dualarında ve bazı yayın kuruluşlarının yayınında ‘Allah’ yerine ‘Tanrı’ lafzının kullanıldığı görülmektedir. Bu bakımdan, yerli bir yapım olmamakla birlikte Türkiye’de yayınlanan ve çocukların ekran başında olabileceği bir saat diliminde buna benzer ifadelerin kullanılması, çocukların Allah algısını olumsuz etkileyeceği açıktır.”

Çizgi filme 'erken bilgi' cezası


İŞTE O DİYALOG

Raporun “Tanrı” ile ilgili değerlendirmesine konu olan dizideki diyalog şöyle:

Çocuk (işaret parmağıyla göstererek): Baba, o kadın ne yapıyor orada?

Baba: Sana parmağınla gösterme demedim mi, çünkü Tanrı her yerde olduğuna göre, parmağınla O’nun poposundan dürtüyor olabilirsin.

RTÜK'ten Bu Tarz Benim'e 'onur' cezası

RTÜK'ten Ertuğrul Gazi'ye kafa kesme cezası!


  http://www.radikal.com.tr/129114012911407

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  O program çocuklara uygun değil - user970049

  her rastladığımda muhakkak seyrettiğim bir program. gözlemlerime göre o program bütünüyle en az 13 yaş üstü seyirciye hitap ediyor. çocukların ahlaki gelişimi demişsiniz de çocukların o programın başında ne işi var? neden o program 13 işaretiyle yayınlanmıyor sadece buna ceza gelmesi gerekiyor. 13 yaş ve üstü birey ise zaten gençtir, o yaştan sonra zaten öyle bir televizyon programıyla ahlakı bozulmaz.

  - user461522

  Tanri kelimesi gectigi icin ceza verilmemis neden baslikta devaminda sanki boylesmis gibi haberlestirdiniz. Sadece haberin son bolumunde cezaya sebep olan diyalog var

  RTUK'un ceza gerekcesi - Ayse Sule

  RTUK'un ceza gerekcesinin tam metni nedir bilmiyorum. Ama haberi sonuna kadar okuyunca anlasiliyor ki, ceza, "Allah" yerine "Tanri" kelimesi kullanildigi icin verilmemis. Dizideki karakter, bir cocuga hitaben, "parmaginla isaret etme yoksa farkinda olmadan tanri'yi poposundan durtuklemis olursun" diyor. Anladigim kadariyla da ceza bu sebepten veriliyor. Bence bir cocuga, birakin tanri'yi, herhangi bir faniyi kastederek bile boyle seyler soylemek dogru degil. Ama unutmayalim ki bu bir Fransiz dizisi ve dizideki diyalog da onlarin kendi tanri inanciyla ilgili. Yani cok da sasirmamak lazim. Ustelik diziyi Turkce'ye cevirenler, belki de bunun farkinda olduklarindan Allah yerine tanri kavramini tercih etmisler. Sonuc olarak, yaratici inanci olmayan okurlarin, "yaratici hakkinda yapilmis ne yaratici bir espri" diye heyecenlanmalarina gerek yok. Sakin...

  habere bak - user926552

  yani olmayacal iş yapıyorsunuz, haberi verirken sanki sadece "Allah" yerine "Tanrı" kelimesi tercih edildiği için ceza verilmiş gibi yansıtmışsınız. haberin içeriğine bakılınca olayın farklı olduğu anlaşılıyor. radikal son kredilerini de tüketiyosun

  Guzel espiri - user858648

  Buna bile ceza veren yobazlar ulkesi olduk.. espiri gayet yaratici.. not ettim yeri gelince ben yapacagim :)

  Teknoloji. - ahzap

  Uydu teknolojisindeki gelişmeler ve fiyat düşüşü yerli diktatörlerin kontrolündeki RTÜK ve benzeri kurumlarıda tarihin çöplüğüne yollayacak.

  - user386208

  Yani arapça değil türkçe olduğu için mi atarlanmışlar