'Ah Biz Kadınlar'daki Tanrı şakası ceza getirdi!

'Ah Biz Kadınlar'daki Tanrı şakası ceza getirdi!
'Ah Biz Kadınlar'daki Tanrı şakası ceza getirdi!
Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), "Ah Biz Kadınlar" dizisindeki 'Tanrı' diyaloğuna "Biz Müslümanız, tek ilah Allah'tır" diyerek ceza verdi.

RADİKAL - RTÜK, yine çok tartışılacak bir karara imza attı. Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, kurulun son oturumunda TV2’de yayınlanan Fransız yapımı “Ah Biz Kadınlar” dizisinin 28 Ocak’ta yayınlanan bölümü masaya yatırıldı. Dizideki Tanrı ile ilgili bir diyalog “Biz Müslüman toplumuz. Bu diyalog bize uymaz” şeklinde değerlendirildi ve kanala ‘’ Çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verdiği” gerekçesiyle, oy çokluğu ile uyarı cezası verildi.

Seda Sayan'ın programına boynuz cezası


“ÇÜNKÜ MÜSLÜMAN BİR TOPLUMUZ…”

Türkiye toplumunun tamamına yakını müslümandır” denilen RTÜK uzman raporunda şu görüşler ileri sürüldü:

“Ah Biz Kadınlar dizisinde baba-oğul ve iki kadın arasında Tanrı’ya ilişkin yapılan konuşmalar ile toplumun milli ve manevi değerlerinin aşağılandığı değerlendirilmiştir. Türkiye toplumunun tamamına yakını müslümandır. Müslüman toplumlarda, Allah tek ilah olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de askeri tesislerde yapılan yemek dualarında ve bazı yayın kuruluşlarının yayınında ‘Allah’ yerine ‘Tanrı’ lafzının kullanıldığı görülmektedir. Bu bakımdan, yerli bir yapım olmamakla birlikte Türkiye’de yayınlanan ve çocukların ekran başında olabileceği bir saat diliminde buna benzer ifadelerin kullanılması, çocukların Allah algısını olumsuz etkileyeceği açıktır.”

Çizgi filme 'erken bilgi' cezası


İŞTE O DİYALOG

Raporun “Tanrı” ile ilgili değerlendirmesine konu olan dizideki diyalog şöyle:

Çocuk (işaret parmağıyla göstererek): Baba, o kadın ne yapıyor orada?

Baba: Sana parmağınla gösterme demedim mi, çünkü Tanrı her yerde olduğuna göre, parmağınla O’nun poposundan dürtüyor olabilirsin.

RTÜK'ten Bu Tarz Benim'e 'onur' cezası

RTÜK'ten Ertuğrul Gazi'ye kafa kesme cezası!