AIDS'e karşı son savaşçı

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) jet hızıyla onayladığı yeni AIDS ilacı Fuzeon, diğer ilaçlara bağışıklık kazanmış hastalara umut oldu.

CHICAGO - Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) jet hızıyla onayladığı yeni AIDS ilacı Fuzeon, diğer ilaçlara bağışıklık kazanmış hastalara umut oldu.
Etken maddesi enfuvirtide olan yeni ilacın, kullanımda olan ve HIV virüsüyle enfekte olmuş beyaz kan hücreleri üzerinde etki gösteren ilaçlardan farklı olarak, AIDS'e yol açan virüsün beyaz kan hücrelerine saldırmasını önlediği açıklandı. Yeni ilacın, ABD'de sayıları 100 bini bulan ve bilinen AIDS ilaçlarına karşı bağışıklık kazanmış hastalarda kullanılabileceği belirtiliyor. Fuzeon, HIV virüsünün her üç saldırısından birini engelleyerek, bağışıklık sistemi hücrelerini enfekte etmesini engelliyor. Son ilacın AIDS tedavilerine eklenmesiyle kandaki HIV oranının, varlığının kabul edildiği seviyenin (400 kopya/ml) altına düşme ihtimali iki kat arttı. Ancak ilacın nadir olarak akciğer iltihabına yol açabildiği de belirtildi.