AIDS'in yeni türü

AIDS'e yol açan yeni bir HIV türü belirlendi. Vahşi gorillerde tespit edilen virüs insanlara da bulaşabilirWASHINGTON - AIDS’e yol açan HIV adlı virüsün yeni bir türünün daha belirlendiği bildirildi.
Natuire Medicine dergisinin araştırmaya göre, Kamerunlu bir kadında belirlenen yeni HIV virüsü, virüsün şimdiye dek bilinen 3 türünden farklı. Yeni virüs, vahşi gorillerde kısa bir süre önce belirlenen simian virüsünün biçimine çok yakın özellikler gösteriyor.
Fransa Rouen Üniversitesi’nden Jean-Christophe Plantier başkanlığındaki araştırmalar, bulguların özellikle "Orta Batı Afrika’da yeni virüslerin ortaya çıkma olasılığının yakından izlenmesinin gereğini ortaya koyduğunu" bildirdiler. Bundan önceki 3 tür virüs, şempanzelerde ortaya çıkan simian virüsüyle bağlantılıydı.
Araştırma ekibi, yeni virüsün ortaya çıkma nedeniyle ilgili en muhtemel açıklamanın gorillerden insana bulaşma olasılığı olduğunu kaydetti.
62 yaşındaki kadının, 2004’de yapılan testlerde HIV virüsü taşıdığının belirlendiği, ancak tedavi edilmemiş olmasına karşın hala AIDS belirtisi göstermediği ifade edildi.(aa)