Akbank Caz'da altı konser birden

Akbank Caz'da altı konser birden
Akbank Caz'da altı konser birden
Akbank Caz bu gece altı farklı konsere ev sahipliği yapıyor. Programda etnik caz'dan rap'e, hip hop'tan blues'a her türde konser var.

Yaşayan efsane:
Mulatu Astatke

Caz dünyası tarafından Ethio-Jazz türünün yaratıcısı kabul edilen, yaşayan müzik efsanesi Mulatu Astatke, bir kez daha İstanbul ’da. ‘Broken Flowers’ filminin müzikleri için Jim Jarmusch’la yaptığı işbirliğiyle tanıdığımız Etiyopyalı sanatçının geleneksel Etiyopya müziğini, klasik caz ve Latin müziğiyle birleştireceği bu performansında sanatçıya, Hüsnü Şenlendirici ve Mısırlı Ahmet eşlik edecek.
Mulatu Astatke feat. Hüsnü Şenlendirici & Mısırlı Ahmet/ Lütfi Kırdar/ 18.00

Caz’dan hiphop’a...

2010’da Selda Bağcan’ın ‘İnce İnce’ isimli şarkısını bir eserinin altyapısında kullanan Amerikalı şarkıcı Mos Def’e bu geceki konserde, yeraltı müzik camiasının gizemli ismi MF DOOM ve Chicago’lu sekiz kardeşten oluşan caz, funk ve soul tarzlarını başarılı bir şekilde bütünleyen Hypnotic Brass Ensemble eşlik edecek.
Hypnotic Brass Ensemble feat. Yasiin Bey (aka Mos Def) & MF DOOM/ Lütfi Kırdar/ 21.00
Sınırları genişletmekten çekinmeyen üçlü
Farklı müzik türleri arasındaki sınırları genişletmekten çekinmeyen Helge Lien, Frode Berg ve Knut Aalefjær ile kurdukları Helge Lien Trio ile 23. Akbank Caz Festivali’nde. Üçlü, 2008’de yayımladıkları ‘Hello Troll’ albümüyle Norveç Grammy ödülünü kazanmıştı.
Helge Lien Trio/ Akbank Sanat/ 19.00

Ada’nın önemli
oluşumlarından biri

Nujazz, soul, ambient öğelerini Ruby Wood’un değişken sesiyle buluşturan performanslarıyla tanınan Submotion Orchestra, yenilikçi tarzıyla son dönemde İngiltere ’den çıkan en önemli müzikal oluşumlardan biri olarak gösteriliyor.
Submotion Orchestra/ Babylon/ 23.30

‘Davulun Sesi’
yeraltından geliyor

Yeraltı müzik sahnesinin en taze birlikteliklerinden Tektosag Records, 2012 yılında kurdukları Davulun Sesi projesiyle birçok enstrümantal hip hop prodüktörünü bir araya getirmişti. Davulun Sesi, festivalin en renkli gecelerinden biri olmaya aday.
Davulun Sesi/ Babylon Lounge/ 23.30

1930’lardan 2000’lere...

Başarılı doğaçlamalarıyla tanınan Fötr Blues Band’in bu geceki repertuvarı 1930’lu yılların Delta blues’undan 2000’li yılların caz ve funk öğeler içeren modern blues’una uzanıyor.
Fötr Blues Band/ Jazz Company ( Elite World İstanbul Otel)/ 22.00