Akbank Caz'ın bu yılki yıldız haritası

Akbank Caz'ın bu yılki yıldız haritası
Akbank Caz'ın bu yılki yıldız haritası
25 Eylül-12 Ekim tarihleri arasında yapılacak 23. Akbank Caz Festivali Cassandra Wilson, Enrico Rava, Nicholas Payton, Mos Def, Mulatu Astatke, Sex Mob, Malia gibi isimleri ağırlayacak.

‘Şehrin caz hali’ sloganıyla yola çıkan 23. Akbank Caz Festivali, iyi caz meraklılarını memnun edecek doyurucu bir programla geliyor. Bu yıl 25 Eylül-12 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festival, Cassandra Wilson’dan Harriet Tubman’a Enrico Rava’dan Mare Nostrum’a, Mulatu Astatke’den Malia’ya, Sex Mob’tan Kurt Rosenwinkel’e, John Surman’dan Lost Fingers’a cazın farklı renklerini bir araya getirecek. Yaklaşık 50 konsere ev sahipliği yapacak festivalin programı, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı ve Pozitif Live’ın yönetim kurulu üyesi Ahmet Uluğ’un ev sahipliğinde önceki akşam Maçka’daki ParkSa Hotel’de açıklandı. Avrupa ’nın en genç izleyici kitlesine sahip festivallerinden Akbank Caz, Ozan Musluoğlu ve Şenay Lambaoğlu gibi yetenekli genç cazcılarla bu yıl 11 ildeki 19 üniversiteye konuk olacak.

FESTİVALDEN SEÇMELER

MaliaFestivalin açılışını Malavi kökenli İngiliz müzisyen Malia yapacak. Malia, Nina Simone’un unutulmaz şarkılarını 21. yüzyıla taşıyan repertuvarıyla izleyici karşısında.
5 Eylül/ The Seed

Chrysta Bell
David Lynch’le birlikte çalıştığı ‘Inland Empire’ın film müziğiyle dikkat çeken Chrysta Bell, kışkırtıcı performansıyla Babylon sahnesinde. Bell, aynı zamanda model olarak kariyerini sürdürüyor.
25 Eylül/ Babylon

Jim Rotondi Trompetçi Jim Rotondi ustalığı, gücü, zekası ve mükemmele yaklaşan sololarıyla pek çok müzik otoritesi tarafından Freddie Hubbard sonrası dönemin en parlak isimlerinden biri olarak gösteriliyor.
26-27 Eylül/ Nardis

Enrico Rava Bu yılki Akbank Caz’ın onur konuklarından efsanevi trompetçi Enrico Rava, ‘Rava Tribe’ projesiyle sahnede.
27 Eylül Cuma/ CRR

John Surman
 1
960’lardan bugüne uzanan kariyerinde kendine has bir tarz yakalayan İngiliz saksafoncu John Surman, bir kez daha İstanbul ’da.
28 Eylül Cumartesi/ CRR

Mare NostrumHer biri Avrupa caz sahnesinin saygın müzisyenlerden; İtalyan trompetçi Paolo Fresu, Fransız akordeon sanatçısı Richard Galliano ve İsveçli piyanist Jan Lundgren’dan mürekkep Mare Nostrum, bir araya getirdikleri enstrümanlarla alışılageldik caz triolarının bir adım ötesinde duruyor.
28 Eylül Cumartesi/ CRR

Kurt RosenwinkelGeçtiğimiz yıl Aaron Parks, Eric Revis ve Justin Faulkner’la birlikte son albümü ‘Star of Jupiter’i yayımlayan yetenekli gitarist Kurt Rosenwinkel, aynı kadroyla Akbank Caz’da.
1 Ekim Salı/ Babylon

Nicholas PaytonGünümüzün en yetenekli müzisyenlerinden Grammy ödüllü trompetçi Nicholas Payton, belirli bir türe sadık kalmayan, her konserinde farklı tarzları harmanlayan bir sanatçı.
2 Ekim Çarşamba/ Babylon

Mulatu AstatkeEthio-Jazz türünün yaratıcısı kabul edilen yaşayan müzik efsanesi Etiyopyalı Mulatu Astatke’ye bu performansında Hüsnü Şenlendirici ve Mısırlı Ahmet eşlik edecek.
5 Ekim Cumartesi/ Lütfi Kırdar

Mos Def90’lı yıllardan bu yana soul müziğe damgasını vuran Chris Dave and the Drumhedz, Türkiye ’ye ilk kez gelecek olan Mos Def ve MF Doom’la birlikte seyirciyi cazdan hip-hop’a uzanan bir yolculuğa davet ediyor.
5 Ekim Cumartesi/ Lütfi Kırdar

Cassandra Wilson
Soul ve caz vokalin yıldızlarından Grammy ödüllü Cassandra Wilson ile yenilikçi caz topluluğu Harriet Tubman, festival kapsamında özel bir konser için bir araya geliyor. Festivalin en gözde performanslarından biri olacak.
6 Ekim Pazar/ Lütfi Kırdar

Memleketten sesler * Türkiye’nin genç kuşak müzisyenlerden Tamer Temel, 26 Eylül akşamı Akbank Sanat’ta.
* Ece Göksu ve Neşet Ruacan, özgün bestelerinin yanı sıra, caz standartlarından oluşan bir repertuvarla 27 Eylül’de Akbank Sanat’ta olacak.
* Birlikte söyledikleri çok sesli şarkılar, düetler ve solo parçalarla ilgi çekici bir konser performansına sahip olan For Ensemble, renkli bir repertuvarla 28 Eylül akşamı Jazz Company sahnesinde.
* Son dönem caz ve klasik müziğin yetenekli isimlerinden Evrim Demirel, Türk folkloru ve Osmanlı dönemi musikisinden etkiler taşıyan repertuvarıyla 29 Eylül akşamı Babylon sahnesinde.
* Samimi performansları ve başarılı doğaçlamalarıyla bilinen Fötr Blues Band, 5 Ekim’de Jazz Company’de.
* Birsen Tezer, 8 Ekim’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde.
* Jehan Barbur ve İlhan Erşahin, festival kapsamında özel bir performans için bir araya geliyor. 9 Ekim’de CKM’deki konserin konuğu Çağrı Sertel.