Akbank Caz'ın bu yılki yıldız haritası

Akbank Caz'ın bu yılki yıldız haritası
Akbank Caz'ın bu yılki yıldız haritası
23. Akbank Caz Festivali Cassandra Wilson, Enrico Rava, Nicholas Payton, Mos Def, Mulatu Astatke, Sex Mob, Malia gibi isimleri ağırlayacak.

‘Şehrin caz hali’ sloganıyla yola çıkan 23. Akbank Caz Festivali, iyi caz meraklılarını memnun edecek doyurucu bir programla geliyor. Bu yıl 25 Eylül-12 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festival, Cassandra Wilson’dan Harriet Tubman’a, Enrico Rava’dan Mare Nostrum’a, Mulatu Astatke’den Malia’ya, Sex Mob’dan Kurt Rosenwinkel’e, John Surman’dan Lost Fingers’a cazın farklı renklerini bir araya getirecek. Yaklaşık 50 konsere ev sahipliği yapacak festivalin programı, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı ve Pozitif Live’ın yönetim kurulu üyesi Ahmet Uluğ’un ev sahipliğinde önceki akşam Maçka’daki ParkSa Hotel’de açıklandı. Akbank Caz, Ozan Musluoğlu ve Şenay Lambaoğlu gibi yetenekli genç cazcılarla bu yıl 11 ildeki 19 üniversiteye konuk olacak.

Memleketten sesler

Tamer Temel, 26 Eylül akşamı Akbank Sanat’ta.
Ece Göksu ve Neşet Ruacan, özgün bestelerinin yanı sıra caz standartlarından oluşan bir repertuvarla 27 Eylül’de Akbank Sanat’ta olacak.
Birlikte söyledikleri çoksesli şarkılar, düetler ve solo parçalarla ilgi çekici bir konser performansına sahip olan For Ensemble, 28 Eylül’de Jazz Company’de.
Son dönem caz ve klasik müziğin yetenekli isimlerinden Evrim Demirel, Türk folkloru ve Osmanlı dönemi musikisinden etkiler taşıyan repertuvarıyla 29 Eylül akşamı Babylon sahnesinde.
Samimi performansları ve başarılı doğaçlamalarıyla bilinen Fötr Blues Band, 5 Ekim’de Jazz Company’de.
Birsen Tezer, 8 Ekim’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde.
Jehan Barbur ve İlhan Erşahin, festival kapsamında özel bir performans için bir araya geliyor. 9 Ekim’de CKM’deki konserin konuğu Çağrı Sertel.

Festivalden seçmeler


MALIA: Festivalin açılışını Malavi kökenli İngiliz müzisyen Malia, Nina Simone şarkılarıyla yapıyor. 25 Eylül/ The Seed
Chrysta BelL: David Lynch’in kanatları altındaki Chrysta Bell, Babylon sahnesinde. 25 Eylül/ Babylon
Enrico Rava: Onur konuklarından efsanevi trompetçi Enrico Rava, ‘Rava Tribe’ projesiyle sahnede. 27 Eylül Cuma/ CRR
John Surman: Kendine has tarzıyla İngiliz saksofoncu John Surman, bir kez daha İstanbul ’da. 28 Eylül Cumartesi/ CRR
Mare Nostrum: Her biri Avrupa caz sahnesinin saygın müzisyenlerinden oluşan Mare Nostrum, enstrümanlarıyla alışılageldik caz triolarının bir adım ötesinde duruyor. 28 Eylül Cumartesi/ CRR
KURT ROSENWINKEL: Gitarist Kurt Rosenwinkel, ‘Star of Jupiter’ albümündeki kadroyla Akbank Caz’da. 1 Ekim Salı/ Babylon
Mulatu Astatke: Ethio-Jazz türünün yaratıcısı kabul edilen Etiyopyalı Mulatu Astatke’ye bu performansında Hüsnü Şenlendirici ve Mısırlı Ahmet eşlik edecek. 5 Ekim Cumartesi/ Lütfi Kırdar
Mos Def: Türkiye ’ye ilk kez gelecek Mos Def ve MF Doom, seyirciyi cazdan hip-hop’a uzanan bir yolculuğa davet ediyor. 5 Ekim Cumartesi/ Lütfi Kırdar
Cassandra Wilson: Soul ve caz vokalin yıldızlarından Grammy ödüllü Cassandra Wilson ile yenilikçi caz topluluğu Harriet Tubman, festival kapsamında özel bir konser için bir araya geliyor. Festivalin en gözde performanslarından biri olacak. 6 Ekim Pazar/ Lütfi Kırdar