Akıllardan silinmeyecek bir konser!

Akıllardan silinmeyecek bir konser!
Akıllardan silinmeyecek bir konser!
'Star Wars', 'Jaws', 'E.T', 'Superman', 'Harry Potter', 'Jurassic Park' gibi filmlerin akıllardan silinmeyen müziklerinin bestecisi John Williams'ın kendisi değil ama bestelediği en iyi film müzikleri 21 Aralık Cumartesi günü Zorlu Center PSM'ye konuk oluyor.
Haber: Asya Robins / Arşivi

Çoğunlukla gündüzleri gecelerden ayırt edemediğimiz bu gri kış günleri hepimizin üstüne karabasan gibi çökerken, karanlığımızı bir gecelik bile olsa aydınlatmaya, John Williams’ın harikulade müzikleri geliyor.
Çoğumuzun adını duymadığını zannediyorum, belki de duymuşuzdur ama hatırlamıyoruzdur, çünkü genellikle perde arkasındaki isimler pek hatırlanmıyor. Ama 5’i Oscar, 17’si Grammy 30’dan fazla prestijli ödül kazanmış bu dâhinin ismini 21 Aralık gecesindeki Zorlu Center konserinden sonra asla unutmayacağız.
John Williams’ın besteleri benim için ‘ film müziği’ni tanımlayan besteler. Ansızın aklımıza konan ve kendimizi birden melodilerini ıslıkla çalarken bulduğumuz bu besteler ile karşılaştırıyoruz hep sonraki film müziklerini. John Williams’ın kendine özgü orkestral tarzı, dramatik trompet soloları artık kulaklarımıza tanıdık geliyor, neredeyse bütün filmlerini sadece müziklerini dinleyerek sayabiliriz.

Artık hayatımızda yer edinmiş, isimleri dünyanın her yerinden milyonlarca insan tarafından bilinen Star Wars, Superman, Indiana Jones, Jaws gibi filmlerin müziklerinin yaratıcısı olmakla birlikte yaklaşık 60 yıldır süren kariyeri boyunca televizyon müzikleri, olimpiyat müzikleri ve klasik konçertolar da bestelemiş John Williams. Kendisi Walt Disney’den sonra ödül için en çok aday gösterilmiş kişi. İstanbul ’a da John Williams’ın ‘E.T’, ‘Jaws’, ‘Star Wars’, ‘Superman’, ‘Harry Potter’, ‘Jurassic Park’, ‘Schindler’s List’, ‘Memoirs of a Geisha’, ‘Raiders of the Lost Ark’ ve ‘Close Encounters of the Third Kind’ filmlerinin müziklerini çalmak üzere London Concert Orkestrası geliyor. Orkestra şefleri de Londra’nın meşhur Royal Albert Hall’unda tarih boyunca en çok bulunmuş kişi, Anthony Inglis.
Benim için bu etkinlik gecesi çok özel olacak, eminim ki benim gibi heyecanlanacak çok kişi vardır. Bir 90’lar çocuğu olarak başta ‘Jurassic Park’ ve ‘Harry Potter’ olmak üzere bütün bu filmleri, hikayeleri sembolize eden, hatıralarımda onları canlandıran müzikleri canlı canlı dinlemek duygusal bir serüven olacak. Dünyaca ünlü , opera, bale, müzikal ve tiyatro dallarında yılda 600 performans düzenleyen dev performans şirketi Raymond Gubbay’nin getirdiği bu konseri, üstüne üstlük konser sırasında yapılacak olan ışık, lazer ve havai fişek gösterilerini, yeni açılan Zorlu’nun müthiş performans salonunda dinleyecek ve izleyecek olmak tüylerimi diken diken ediyor. Konserden sonraki yazımı yazmayı da iple çekiyorum.

‘John Williams: The Greatest Mowie Music’ konseri 21 Aralık Cumartesi saat 21.00’de Zorlu Center PSM Ana Salon’da.