Akıllı telefonlar depresyona sokuyor

Akıllı telefonlar depresyona sokuyor
Akıllı telefonlar depresyona sokuyor
Yapılan bir araştırmada insanlarla yüz yüze iletişim kurmak yerine akıllı telefonlarla iletişimi tercih edenlerde olumsuz duygular daha fazla tetikleniyor.

Michigan Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, sanal iletişim kurmayı yüz yüze iletişim kurmaya tercih eden insanların olumsuz duygularının daha fazla tetiklendiği ortaya çıktı.

Araştırmaya göre, depresyondan kurtulmak için telefonlarının başında daha fazla zaman geçiren insanların olumsuz duygularının artabileceği yönünde bir sonuca varıldı. Cep telefonu kullanımının geçici de olsa negatif duygulardan kurtulmaya yaradığını doğrulayan Michigan Üniversitesi İletişim Dekanı Prabu David  ancak fazla kullanıldığı takdirde telefonların psikolojik durumu kötüleştirebileceğini de ifade etti.

Prabu David ayrıca “Cep telefonları insani duyguları çok farklı şekillerde etkileyebilir. İnsanlar kurdukları iletişimin gerçek olduğunu hissetse bile aslında cep telefonlarıyla sentetik bir iletişim kurmuş olur” dedi.

“YÜZ YÜZE İLETİŞİM KURUN”

Araştırmacılar, cep telefonu kullanımını iki şekilde inceledi: birincisi telefonu zaman geçirmek için kullanmak, ikincisi ise sanal bir iletişim kurmak amacıyla negatif duygulardan kurtulmak. Ancak ikinci durumun tehlikeli bir yanı da var. Uzmanlar geçici bir çözüm olarak gözüken sanal iletişimin ruh sağlığını daha kötüye götürebileceği kanısına da vardı. Bunun yanında yüz yüze iletişim kurmanın, problemli derecede cep telefonu kullanan insanlara iyi geldiği ifade edildi.

Gerekli durumlarda cep telefonunu kullanılması gerektiğini savunan Prabu David, “Bir insanla yüz yüze iletişim kurma şansınız varsa bunu mutlaka değerlendirin” şeklinde konuştu.

 


  ETİKETLER:

  iletişim

  ,

  ruh

  ,

  zaman