Aklımızda pek bir şey kalmadı

Aklımızda pek bir şey kalmadı
Aklımızda pek bir şey kalmadı
Sokağa çıktık ve 'İstanbul 2010 Kültür Başkenti'nde hangi etkinliği izlediniz?' diye sorduk. En meşhuru U2, ama en çok gidilen etkinlik bedava meydan konserleri
Haber: Ayça Örer - aycaorer@gmail.com / Arşivi

Ali Nehir, otoparkçı, 32: İstanbul’un bu yıl Kültür Başkenti olduğunu biliyorum. Taksim Meydanı’nda konser olmuştu. Biz de arkadaşlarla ona bakmıştık ama konser zaten burada yılbaşında, bayramda oluyor hep. Başkent olunca daha mı ayrı oldu bilmiyorum.
Gülten Koç, Marmara Üniversitesi, öğrenci, 21: Arvo Part’ın Ademin Yakarışı’na gitmek istedim, gidemedim. Çok pahalıydı. Bence etkinliklerin ortak sorunu buydu. Şubat gibi kendime bir etkinlik takvimi çıkarmıştım ama sonra baktım hepsiyle başa çıkmak mümkün değil, izlemeyi bıraktım. İstanbul’un en önemli tarafı sanatseverler için ücretsiz ya da ucuz sergi ve etkinlikleri de barındırıyor oluşu. O yüzden bana Kültür Başkenti etkinlikleri çok cazip gelmedi. 

Sinema olsa giderdim
Mustafa Tarım, garson, 25: Kültür Başkenti olayını duydum. Gazetelerde haberi vardı ama ilgilendim desem yalan olur. Konser olsa bana göre değil, tiyatroya çocukluğumdan beri gitmedim, sergi mergi zaten sevmem. Sinema olsaydı giderdim, o da kulağıma gelmedi. Bana bu işler para tuzağı gibi geliyor.
Zeynep Bal, öğrenci: Görünürlülük projesini izledim. Danslab etkinliklerinden haberim vardı. U2 konserini biliyordum ama hem çok pahalı hem de çok uzak olduğundan gitmedim.
Ayşen Aşur, öğretmen, 31: İzlemeye fırsat olmadı. Eğer Kültür Başkenti’yle ilgili bir programsa, bir tek Beyoğlu Belediyesi’nin düzenlediği Sahaflar Festivali’ne katıldım.
Selim Gür, elektrik tamircisi, 43: Şimdi sen Kültür Başkenti diyorsun ya o bana küfür gibi geliyor. Ne başkenti ne kültürü? Memlekette kültür mü kaldı ki, İstanbul’da olsun. Herkes birbirinin gözünü oyuyor, bazıları çıkıp kültür diye para kaldırıyor. İnsanların kültüre nasıl baktığı Tophane’de yaşanandan belli.
Kadir Aymaz, işsiz, 27: 2010’dan aklımda Deniz Baykal’ın CHP’den ayrılması kaldı, Kürt sorunuyla ilgili tartışmalar kaldı, ekonomik kriz kaldı ama Kültür Başkenti için bir şey kalmadı. Kültür Başkenti yolsuzluk tartışmalarının olduğu etkinlik değil miydi?
Besime Gün, ev kadını, 42: Böyle şeyleri çok yapay buluyorum. U2 konseri bu etkinlikler kapsamında yapıldı bildiğim kadarıyla. U2 benim gençliğimin grubuydu. O yüzden ilgilendim biraz ama onların da köprüye çıkması, orada fotoğraf çektirmesi çok sıkıcı geldi. 

İstanbul için sönük kaldı
Nihal Şengür, kostüm tasarımcısı, 31: İstanbul’un Kültür Başkenti olmasını çok heyecan verici bulmuştum. Etkinlikleri çok izleyemedim ama sanırım çok kitlesel şeyler de yapılmadı. Bu tür organizasyonların sorunu halkla bütünleşememeleri. Kültür başkenti deyince insan bir sürü şey bekliyor. Yemek kültürü, moda kültürü, tarih de bunların parçası bence. İstanbul gibi görkemli bir şehirden çıkan malzeme bu kadar sönük olmamalıydı.
Güner Edim, akademisyen, 43: Essen’deki organizasyonlara bakınca Türkiye ’deki organizasyon çok sönük gelmedi bana. Eric Clapton ve Steve Winwood konserini izledim. Başka izlediğim iş varsa da, onlar İstanbul Kültür Başkenti programına mı dahildi, bilmiyorum açıkçası.
Alper Özer, İstanbul Üniversitesi, öğrenci, 23: Programları izlemedim. Sadece Sultanahmet’te kurulan, ücretsiz 1001 icat sergisine gittim.
Melis Tapan, banka memuru, 29: U2 konserine gidecektik. Yol gözümüzde büyüdü, gitmedik. Onun dışında bir etkinlik izlemedim.

TOPLAM 166 TARİHİ YAPI 2010 TARAFINDAN YENİLENDİ 
* Yedikule Surları 
* Davutpaşa Medresesi 
* Haseki Külliyesi 
* Nazperver Kalfa Sibyan Mektebi (Aksaray) 
* Şehzade İmareti (Şehzadebaşı) 
* Darüşşifa Binası (Süleymaniye) 
* Gazanferağa Medresesi (Unkapanı) 
* Kariye Müzesi 
* Otağ-ı Hümayun Binası (Davutpaşa) 
* Hasköy Maor Sinagoğu 
* Arap Camii (Galata) 
* Kılıç Ali Paşa Camii (Tophane) 
* Galata Mevlevihanesi 
* Türk İslam Eserleri Müzesi (Sultanahmet) 
* Ayasofya Müzesi 
* Topkapı Sarayı (...)

Rakamlarla 2010 
* 1900 proje başvurdu 
* Kabul edilen 588 proje 
* Düzenlenen 9500 etkinlik 
* 10 milyonu aşkın izleyici 
* 35 yarışma 
* 52 festival 
* 166 tarihe koruma 
* 84 restorasyon çalışması 
* 32 ülkede 183 tanıtım etkinliği 
* 316 kitap -dergi-katalog 
* 523 film-belgesel-videoart gösterimi 
* 595 eğitim, 727 atölye çalışması 
* 760 sergi 
* 1130 sahne performansı 
* 1584 konser 
* 1189 konferans, panel…

En beğenilen 10 proje 
* U2, Atatürk Olimpiyat Stadı konseri 
* 40 Yazardan 40 Semt 40 Kitap 
* Uluslararası Opera Festivali 
* Taşınabilir Sanat 
* Suri Sultani Stratejik Planı 
* Klasik Türk Müziği Hafızası 
* Topkapı Sarayı Sergileri 
* İstanbul 1910 - 2010 sergisi 
* İstanbul’da Yaşıyor ve Çalışıyor 
* Mübadele Müzesi