Akün Sahnesi için geri sayım başladı

Akün Sahnesi için geri sayım başladı
Akün Sahnesi için geri sayım başladı
Akün ve Şinasi Sah-nesi'nin satışı için açılan ihale gerçekleşti. Binaların satışı halinde sahneler altı ay içerisinde boşaltılacak. İhalenin iptali de gündemde...
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

Tiyatroya ilgisi olan Ankaralıların en az mutlaka bir kez yolunun düştüğü Akün ve Şinasi sahnelerinin satışı için dün ihaleye yapıldı. Ankaralı sanatseverlerin protestolarına neden olan ihaleyle ilgili prosedürün bir hafta içinde tamamlanması beklenirken; basına kapalı yapılan ihalede gelen tekliflerin muhammen bedelin altında kaldığı, ihalenin iptal edilmesinin beklendiği öğrenildi. İhalenin iptal edilmesi durumunda ise satış için yeni bir değerlendirme yapılacağı kaydedildi.
SGK, THY, Atatürk Orman Çiftliği, Türk Kızlay iştiraki olan Emek İnşaat ve İşletme AŞ’ye ait olan sahnelerin yer aldığı binalar için ihale dün gerçekleşti. Emek İnşaat yetkilileri, ihale ile ilgili prosedürün bir hafta içerisinde tamamlanıp sonucunun kamuoyuna açıklanacağını belirttiler. İhale şartnamesine göre binaların satışı halinde Devlet Tiyatroları sahneleri altı ay içerisinde boşaltmak zorunda kalacak. Emek İnşaat yetkilileri, binanın tiyatro kısmının değil ama diğer kısımlarının atıl kullanıldığı gerekçesiyle satışa çıkarıldığını savundular. Satışın bir amacının da yürütülen diğer projelere kaynak sağlamak olduğu belirtildi.

40 yıllık anılar yok olacak
Akün Sahnesi, 1975’te sinema olarak hizmet vermeye başladı, 2002’ye kadar faaliyet gösterdi. Ankara ’nın en büyük sineması olan tek salonlu Akün, daha sonra Devlet Tiyatroları’na devredildi. 11 yıldır tiyatro seyircisine hizmet veren binanın Tunus Caddesi tarafındaki Şinasi Sahnesi perdesini 1988’de açtı. 15 yıl ‘Çağdaş Sahne’ olarak anılan sahne Ankara Devlet Tiyatrosu’nun Kavaklıdere’deki ilk tiyatrosu olarak Şinasi Sahnesi adını aldı. Yaklaşık 40 yıllık anının biriktiği binanın satışına Ankaralılar razı değil.
İhalenin yapıldığı saatlerde Akün Sahnesi önünde bir araya gelen Ben Ankara Platformu bileşenleri Ankara’nın belleği olarak tanımladıkları binanın satışına tepki gösterdi. Yanlarında getirdikleri ipleri binaya bağlayan Ankaralılar, buranın kent ve kentlilerle özel bağları olduğunu, bu iplerin koparılamayacağını söyledi. Eyleme CHP Milletvekilleri Aylin Nazlıaka ve CHP PM üyesi Faruk Demir’in yanı sıra bir- çok siyasi parti ve kitle örgütü destek verdi.
Açıklamada, “Tiyatrolar AVM’lerde fast-food’larla birlikte satışa sunularak sıradanlaştırılıyor. Kamu yararı gelir getirici faaliyetlerle eşanlama geliyor. Kültür ve sanat alanlarına karşı olan bu ihale, bu rant elde etme süreci insan haklarına ve sosyal devlet ilkesine aykırıdır, Ankara’da yaşayanlar için kabul edilemez. Başkentin kimliksizleştirilmesine karşı çıkıyor, ihalenin kente ve kentlilere karşı işlenmiş suç olduğunu belirtiyoruz” denildi. Nazlıaka ise “Sanat ve sanatçı muhaliftir. Bundan hoşlanmayanlar sanat ve sanatçıyla uğraşır” dedi.