Akün ve Şinasi yine kurtuldu

Akün ve Şinasi yine kurtuldu
Akün ve Şinasi yine kurtuldu
Ankara'nın en eski kültür merkezlerinden Akün Sahnesi ile Şinasi Sahnesi, 3. ihalede de satılamadı. İhalel hiçbir firmanın katılmaması nedeniyle iptal edildi.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - Ankaralı sanatseverlerin ‘kentin hafızası’ diye tanımladığı Ankara’nın en eski kültür merkezlerinden Akün Sahnesi ile Şinasi Sahnesi, 3. ihalede de satılamadı. Hiçbir firmanın katılmaması nedeniyle iptal edilen ihale sonrası sanatseverler artık bir daha Akün’ün satışının gündeme dahi gelmemesini istiyor.

1975 yılından 2002 yılına kadar sinema salonu olarak hizmet veren daha sonra da kapılarını tiyatroseverlere açan Akün Sahnesi bugün bir kez daha ihaleye çıkarıldı. İhalenin haberini alan Ankaralılar da Akün'ün önüne koştu. Kentin yaklaşık 40 yıllık mazisinin izlerini taşıyan sahnenin önünde toplanan Ankaralılar, “Sanata ihanetin ihalesi olmaz” dedi. Meslek odaları, sanat ve sanatçı dernekleri başta olmak üzere birçok kitle örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu, ‘Ben Ankara Platformu' ihalenin yapılacağı saatlerde sahne önünde toplanarak slogan attı. Grup adına Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği Başkanı Erdinç Doğan açıklama yaptı.

ATİNA'DA 110, ANKARA'DA 12 
Doğan; “Tüm gelişmiş ülkelerin başketlerinde bir kültür sarayı vardır; bizim başkentimizde yok. Paris’te 120, Viyana’da 55, Berlin’de 60, Atina’da 110 tiyatro binası var ancak Ankara’da ödeneklisi ve özeli ile 12 tiyatro binası var. Akün’ün açılışındaki çocuk seyirciler bugün olgun birer genç. Biz Ankara’ya ve değerlerine, kültür sanat merkezlerine sahip çıkıyoruz. Akün ve Şinasi’nin satılarak yerine AVM veya rezidans yapılmasına izin vermeyeceğiz.  İstanbul Emek Sineması için bir kaç gün önce tüm sanat camiasını şaşkınlığa sevk eden beyanını tekrarlayan Kültür ve Turizm Bakanı’na sesleniyoruz: Bu satışa engel olunmaz ya da bu binaları Kültür Bakanlığı satın almaz ise bu, kültürün geleceğinin karanlığıdır” dedi.

İHALE İPTAL
Yapılan açıklamanın ardından sahnenin yanındaki binada yer alan ve ihalenin gerçekleştirileceği Emek İnşaat’a girerek ihaleyi izlemek isteyen Ankaralılara polis engel oldu. Bunun üzerine bir yetkilinin kendilerine açıklama yapmasını isteyen sanatseverlere Emek İnşaat Genel Müdür Yardıncısı Ergünay Yazar binanın önüne gelerek bir açıklama yaptı. Ergünay, ihaleye katılan firma olmadığı için iptal edildiğini duyurdu. Bunun üzerine eylemciler binanın bir kez daha satışa sunulmamasını istedi.
Akün ve Şinasi sahneleri daha önce de iki kez ihaleye çıkarılmış ilk ihalede verilen teklifler muhammen bedelin altında olduğu için ikinci ihale de firma katılımı olmadığı için iptal edilmişti. Akün ve Şinasi sahneleri böylece 3. kez ihaleye çıkarılıp satılamamış oldu.