Akyavaş'ın bütün dünyası

Akyavaş'ın bütün dünyası
Akyavaş'ın bütün dünyası

25 Ağustos a kadar sürecek sergide, aralarında geçen yıl 2 milyon 700 bin liraya satılan En-El Hak ın (altta) da olduğu 290 Erol Akyavaş tablosu var.

İstanbul Modern'de açılan Erol Akyavaş retrospektifi, Doğu ve Batı kültürünü sentezlediği özgün tablolarıyla rekorlar kıran bu büyük sanatçının geniş imgelem dünyasını tüm yönleriyle ortaya seriyor.

Müzayedelerde rekor üstüne rekor kıran Erol Akyavaş neden büyük bir sanatçıdır, yapıtları bu kadar para eder mi? Son yıllarda sık karşılaştığımız sorulardan birisi bu. Ve en güzel yanıtı bugün İstanbul Modern’de açılan ‘Erol Akyavaş-Retrospektif’ sergisinde...
Ilona Akyavaş himayesinde, Finansbank’ın katkılarıyla açılan sergide sanatçının 1950’lerden 1990’lı yılların sonuna uzanan yarım yüzyıllık sanatsal birikimi, 290 yapıtla gözler önüne seriliyor. Sergi, Akyavaş’ın Doğu-Batı sanat ve kültür dünyası arasında kurduğu kendine özgü sentezi, tuval üzerindeki zaman içinde dönüşüm geçiren perspektif ve mimari düzenlemelerini ve son döneminde dünyanın farklı kültürleriyle giriştiği hesaplaşmaları geniş bir çeşitlilik içinde bir araya getiriyor.
Levent Çalıkoğlu küratörlüğünde hazırlanan sergide sanatçının ‘En-el Hak’, ‘Kâbe’ gibi müzayedelerde rekor kıran dev tablolarını, inanılmaz ince işçilikli erotik ‘İkonalar’ (bu bölümde +18 yaş uyarısı var) serisini, üçü 1987’deki İstanbul Bienali’nde sergilenen ‘Hallac-ı Mansur’ serisinden 10’dan fazla tabloyu, ‘Fermanlar’ serisini, ‘Miraçnameler’ini (bu bölüm derviş odaları şeklinde düzenlenmiş), soyut ve kübist araştırmalar yaptığı işlerini görmek mümkün. Tüm bunları görünce anlıyorsunuz ki Akyavaş, zihni inanılmaz açık bir sanatçı.