Alabama'da silahlı saldırgan en az 11 kişi öldürüp intihar etti

Alabama'da silahlı saldırgan en az 11 kişi öldürüp intihar etti
Alabama'da silahlı saldırgan en az 11 kişi öldürüp intihar etti

Çevredeki pek çok dükkâna ateş eden saldırgan, annesinin evini ateşe verdikten sonra anneannesinin evindeki ailesini öldürdü. FOTOĞRAFLAR: AP FOTOĞRAF: REUTERS

WASHINGTON - ABD’nin Alabama eyaletinde silahlı bir saldırgan kendisiyle birlikte en az 11 kişiyi öldürdü. Adının Michael McLendon olduğu açıklanan 27 yaşındaki saldırganın, neden böyle bir saldırıda bulunduğu henüz bilinmiyor.
Olay önceki gün öğleden sonra polisin Samson kasabasında bir evde dört yetişkin ve bir çocuğu ölü bulmasıyla ortaya çıktı. Kurbanlar arasında Geneva County şerif yardımcısının eşi ve bir yaşındaki çocuğu da vardı. Saldırganın daha sonra girdiği ikinci ve üçüncü evlerde de birer yetişkini daha öldürdüğü ortaya çıktı. 

Annesini eviyle ateşe verdi
Annesinin Kinston’daki evini annesiyle birlikte ateşe verdikten sonra evdeki dört köpeği de vuran saldırgan, arabasına binerek 19 km. uzaklıktaki Geneva’da bulunan büyükannesinin evine gitti. Burada yaşayan büyükannesi, büyükbabası, halası ve amcasını vuran saldırgan yoldan geçerken çevredeki dükkânlara da ateş açtı.
Polis, beşi kendi ailesinden olmak üzere en az 11 kişiyi öldüren saldırganın olay yerini terk edip yürümeye devam ettiğini, ardından bir polis aracına yedi kez ateş açtığını ve bir polisi kırık camdan yaraladığını, daha sonra yürümeye devam edip bir başka kişiyi öldürdüğünü, sonra da servis durağında bir başkasını vurduğunu açıkladı.
Polis, Geneva’nın kuzeyindeki, ısıtma ve havalandırma sistemleri firması Reliable Metal Products’a giden saldırganın takip edildiğini, saldırganın kurşunlarından birinin Geneva polis şefine geldiğini ancak şefin kurşun geçirmez yeleği sayesinde yara almadığını belirtti.

Toplu cinayetler artıyor
Açıklamaya göre, işyerine giren McLendon’ın ardından tekrar silah sesleri duyuldu ve saldırgan içeride ölü bulundu. Alabama polisi saldırganın intihar ettiğini sandıklarını söylüyor. Yerel televizyon kanalı WEAR 3 News da, saldırganın daha önce Reliable Metal’de çalıştığını, ancak işten çıkarılıp çıkarılmadığının bilinmediğini duyurdu. Polis cinayetin işlendiği yarı otomatik silahı inceleme altına aldı. McLendon’ın ifadeleri alınan yakınları da olayın nedenini bilmediklerini söylüyor.
ABD’de giderek artan ve hayatın bir parçası olmaya başlayan toplu cinayetlerin son dönemde öne çıkan örnekleri arasında Los Angeles’ta Noel Baba kıyafetli bir adamın Noel arifesinde dokuz konuğunu öldürmesi, Nisan 2007’de Virginia’da bir öğrencinin 32 kişiyi ve sonra kendini öldürmesi yer alıyor. (afp)