Alanis'in hasıraltı ettikleri

Tüm dünya onu 1995 yılında çıkardığı Jagged Little Pill ile tanıdı.
Haber: HARUN KALE / Arşivi

Tüm dünya onu 1995 yılında çıkardığı Jagged Little Pill ile tanıdı. You Oughta Know ile isyan eden keskin diline, Ironic ile söz yazarlığındaki ayrıcalığına tanık olduk. Şimdi gözler Alanis'in yeni albümü Under Rug Swept'te. Madonna'nın sahibi olduğu Maverick firması tarafından geçen hafta piyasaya çıkarılan albüme ilgi yoğun. İlk single Hands Clean hızla dünya listelerinde yukarıya
tırmanırken MTV, VH1 gibi müzik kanalları bu videoyu neredeyse saat başı veriyor. Under Rug Swept / Hasıraltı Edilenler baştan sona bir bütünlük içerisinde Alanis'in hikayesini anlatıyor.
On bir parçadan oluşan albümde açılışı, 21 Things I Want in a Lover'ın, Alanis'in dönüşünü müjdeleyen sarsıcı elektro gitarları
yapıyor. Narcissus, alaycı bir tavır ve ritim
ile, lafını hiç esirgemeden 'ana kuzusu' erkeklerle dalaşıyor. A Man, bir erkeğin ağzından, Alanis'e cevap niteliğinde. You Owe Me Nothing in Return, That Particular Time ve Flinch gibi slow şarkılarda tema, başarısızlıklarla dolu ilişkiler çevresinde dönüp duruyor. Albümün kapanış parçası ise Utopia. Alanis, 11 Eylül'ün ardından parçayı, internetteki sayfasından (http://www.alanis.com) ücretsiz olarak yayımlamıştı. Utopia, daha başladığı andan itibaren, insanı bir nevi 'huzur aşısı' gibi sarmalıyor. Alanis'in sesi ve eşsiz yorumu içimize işliyor. Özetle diğer albümlerinden farklı olarak, Alanis bu defa karşımıza daha spesifik ama daha derin bir albümle çıkıyor.
Bu arada ocak ayında piyasaya çıkan Hands Clean double single'ını kaçırmayın. Single deyip geçmemek lazım, zira bu iki CD'de yepyeni beş parça var. Özellikle Fear of Bliss, Sister Blister ve Unprodigal Daughter çok sıkı parçalar. Hala 'bize bu kadarı da yetmez' diyenleriniz varsa, 2002 yılı içinde çıkacak yepyeni bir Alanis Morissette DVD'sini de ilk defa buradan müjdelemiş olalım.
Under Rug Swept / Maverick Records