Alesta hazırsa biz de hazırız!

Sıcak yaz günlerinde serin bir kaçamak... Denizin üzerinde Türk ve Akdeniz mezelerinden oluşan güzel bir yemek...
Haber: YASEMİN BAY / Arşivi

Sıcak yaz günlerinde serin bir kaçamak... Denizin üzerinde Türk ve Akdeniz mezelerinden oluşan güzel bir yemek... Ve muhteşem bir Boğaz manzarası... Bebek Çamlıbahçe sahiline demir atan Alesta, Boğaz'ın göz alıcı manzarasını ayağınıza getirmesi ve lezzetli yemekleri ile dikkat çeken bir 'yüzer / gezer' mekân.
Denizcilik teriminde 'Hazırız' anlamına gelen Alesta, İstanbul'un gidilmeye değer eğlence mekânları denildiğinde ilk akla gelenlerden biri olan SOHO'nun teknesi. Yaklaşık üç aydır hizmet veren tekne, bu yıl farklı bir dekorasyonla müşterilerinin karşısına çıkıyor. Dekorasyonda Alesta'nın ve aynı zamanda da SOHO'nun da sahibi olan Esra Yüzer'in imzasını görüyoruz (Soyadındaki müthiş tesadüfe dikkat!). Modern bir tarzın hâkim olduğu teknenin özellikle üst katında minderli rahat oturma grupları, kâğıt fenerler ve pergolalarla denizin üstünde şık ve rahat bir ortam yaratılmış.
Çalçulayı deneyin
Alesta'nın işletmecisi Serra Yüzer, "Müşterilerimize şık bir mekânda, güzel bir dizaynla ve SOHO'nun getirdiği deneyimle birbirinden lezzetli seçeneklerin yer aldığı bir mönü sunuyoruz," diyor. Gerçekten de mönü Akdeniz ve Türk mezelerinin güzel örnekleriyle dikkat çekiyor. Teknenin ilk katı mezeler ve balıkların uygun fiyatlarla sunulduğu bir balık restoranı. Üst kat ise daha çok kafe ve bar olarak hizmet veriyor. Alesta'nın Akdeniz yöresine özgü çalçulası ve Bodrum Dikili'den gelen deniz börülceleri çok ünlü. Tabii Yüzer kardeşlerin annelerinin yaptığı, hemen hemen her müşterinin denediği ve beğendiği bir lezzet olan kara lahana yaprağında balık dolmasını da unutmamalı.
Özel San Francisco ekmeği içinde sunulan yengeç çorbası işe ayrıcalık katan lezzetlerden biri. Mönünün diğer spesiyalleri ise roka yatağında lakerda, midyeli pilav, ahtapot şiş, ahtapotlu börülceli güveç ve karides güveç. Tatlılar içinde yine annelerinin yaptığı ev baklavası çok tercih ediliyor. Kaymaklı incir tatlısını da es geçmemenizi öneririz. Her gün 10.30 ile 14.00 saatleri arasında gerçekleştirilen kahvaltılarda ise yok yok; ev yapımı reçeller, mısır unu ekmekler, çeşit çeşit kahvaltılık...
Fiyatlar abartılı değil
İçecekler arasında mevsim meyvelerine göre yapılan kokteyller ve özellikle de Alesta kokteyli oldukça gözde. Fiyatlara bakacak olursak soğuk mezeler 3 milyon ile 4 milyon, salatalar ve sıcaklar 4 milyon ile 5 milyon, balık yemekleri 5 milyon ile 10 milyon, tatlılar ise 3 milyon ile 4 milyon
lira arasında değişiyor. Öyle göz korkutacak bir durum yok yani.
Alesta'da özel yemekler ya da toplantılar da gerçekleştirebilirsiniz. Hatta bu özel gecelerde denizin mavi sularına da açılabilirsiniz. 400 kişi kapasiteli teknede SOHO'nun özel partileri de düzenleniyor. Tabii bu partilerde de tekne Boğaz'a açılıyor.
Tel: (0533) 426 15 66