'Aleviler gün yüzü görmedi'

'Aleviler gün yüzü görmedi'
'Aleviler gün yüzü görmedi'
Cumartesi gecesi Zorlu Center PSM'de harika bir konser veren Sezen Aksu: "Alevilere yapılan zulmü görmezden gelemezsiniz"
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

Gören herkesin ortak fikri Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nin en iyi konser salonu olduğu. ‘Minik Serçe’nin de konserde 3-4 kere dile getirdiği gibi harika bir salon. Salonda sahne her koltuktan çok iyi görünürken, akustiğinin kusursuzluğu sayesinde her ‘şey’ duyuluyor.
Sezen Aksu’ya konserinde Fahir Atakoğlu piyanosuyla, Ara Dinkjian da uduyla eşlik etti. Bu kadroda siyasi mesaj kaçınılmazdı. İlk olarak Atakoğlu sahneye çıkıp ‘Dargın Değilim’i çaldı. Malum eski Başbakan Adnan Menderes’in idam öncesi sözlerinden yola çıkarak yazılmıştı.
Hemen ardından Ara Dinkjian ve Atakoğlu’na Sezen Aksu katıldı ve ‘trio’ tamamlandı. Neşeli görüntüsü ve esprili anlatımıyla klişe deyimle ‘eğlenceli dakikalar’ yaşattı. Çalınan şarkılardan bir bölümü: Yeniliğe doğru, Sarışınım, Hoşgeldin -bu şarkıda bir türlü dikiş tutturamayan evlilik denemelerini anlatması herkesi güldürdü-, Son Sardunyalar, Geçer, Beni Al İstanbul -bu esnada sahneye çıkan konuk sanatçı Marko Markoviç, mükemmel bir solo attı-, Alaturka, Yine mi çiçek, Vazgeçtim, Kaçak...
Erdal Erzincan da sazıyla beraber oradaydı, konuk olarak. Erzurumlu bir Alevi olan Erzincan’ı sahneye çağıran Aksu, Ne Ağlarsın türküsünü söylemeden önce Alevi haklarına dair konuştu: “Aleviler hiç huzur görmediler tarih boyunca. Ben bir kardeşiniz olarak yanınızdayım. En çok zulmü onlar gördüler. Bunu görmezden gelemezsiniz. Vicdanı olan herkes bu zulmün karşısında durmak zorunda. Artık bunu çözmek zorundayız.”
Sarı Gelin türküsü ise özlenen ‘birleşmeyi’ sundu: Erzurumlu Erdal Erzincan ve Ermeni Ara Dinkjian beraber çaldılar, Minik Serçe de türkünün ilk bölümünü Türkçe, son bölümünü Ermenice okudu.
Bis için sahneye geldiğinde ise daha önce “ Gece gece olur mu” diyerek söylemediği ‘Kavaklar’ı okudu. Öncesinde ise derin bir mesajı vardı: “Kimse kendini seçerek gelmiyor dünyaya. Ve biz küçücük aklımızla insanlara etiketler yapıştırıyoruz. Nasıl, böyle bir hadsizlik yapıyoruz bilmiyorum ama yapıyoruz. Biz hepimiz adaletsizliğin ortağı oluyoruz. Bu adaletsizliğin mahkûmlarından birisini daha Sivas’ta kaybettik. Bu şahane şiirin sahibi, 37 kişiyle birlikte Sivas’ta kaybettiğimiz Metin Altıok ve herkes anısına...”
Kapanışı ise ‘Dua’ şarkısının nakaratıyla yaptı: “ Bugün dua ettim hepmiz için, yüce tanrı bizleri affetsin...” Sonrasında söyleyecek söz kalmamıştı elbette, alkışlarla evlerimize dağıldık.