Alfie ve Chantelle İngiltere'yi karıştırdı

Alfie ve Chantelle İngiltere'yi karıştırdı
Alfie ve Chantelle İngiltere'yi karıştırdı

Alfie ve Chantelle, durumu fark edince hem şaşırmış hem üzülmüşler ama kürtajı düşünmemişler.

13 yaşında bir baba, 15 yaşında bir anne

 

ANKARA - İngiltere’de 13 yaşındaki bir erkek çocuğu baba oldu. İngiliz The Sun gazetesine konuşan çocuk-baba Alfie Patten, kendisinden iki yaş büyük kız arkadaşı Chantelle Steadman’ın hamile olduğunu öğrendiklerinde hem şaşırdıklarını, hem de üzüldüklerini, ancak kürtaj yaptırmamaya karar verdiklerini söylüyor.

“Bebek sahibi olmanın iyi olacağını düşündüm. Bunu nasıl karşılayacağımızıysa hiç düşünmedim. Cep harçlığım bile yok. Babam bana bazen 10 sterlin verir” diyen Patten, babalığın nasıl şey olacağını bilmediğini, bebeğin bakımını üstleneceğini belirtiyor.
Alfie’nin babası 45 yaşındaki Dennis Patten ise oğlunun durumun anormalliğini idrak edemediğini, bir bebek sahibi olmakla ilgili olarak tek bildiği şeyin anne ve babasının kendisine yardım edeceği olduğunu söylüyor. Küçük anne de hamile olduğunu öğrendiğinde ağlamaya başladığını anlatarak, “Hamileliği öğrendiğinizde tek düşündüğünüz ailenizin sizi öldüreceği oluyor” diyor.
Şimdilik Chantelle’in evinde bir odayı paylaşmalarına izin verilen çift, durumu hamileliğin 12. haftasında fark etmiş ve altı hafta boyunca gebeliği ailelerinden gizlemişler.

ABLASI DA ERKEN DOĞUM YAPMIŞ

İngiltere’de 13 yaşındaki Alfie Patten’ın baba olmasının yankıları sürerken, gazetelerde Alfie’nin ailesiyle ilgili birbirinden ilginç haberler yer aldı. Daily Mail gazetesi, 13 yaşındaki baba Alfie’nin halen 20’li yaşlarında olan ablasının da, Alfie’nin baba olduğu yaşta doğum yaptığını öne sürdü.

Diğer bulvar gazeteleri de ailenin trajik yaşam biçimine detaylarıyla yer verdi. Alfie’nin babası Dennis’in de üvey kızının arkadaşı olan 19 yaşında bir genç kızla kaçtığı ve ailesini terk ettiği iddia edildi.

Alfie’nin 21 yaşındaki ablası Nicole, erkek kardeşinin 15 yaşında bir genç kızı hamile bırakmasının bütün sorumluluğunun, 19 yaşında bir genç kızla kaçan ve kendilerini yüzüstü bırakan babalarında olduğunu savundu. Nicole, babaları Dennis Patten’ın kendilerine tek bir gün bile şefkat göstermediğini ve sahipsiz büyümelerinin bu sonuçlara yol açtığını söyledi. 13 yaşında baba olan ve kızına Maisie adını veren Alfie’nin "Bebeğinizi büyütmek için finansal olanaklarınız var mı?" sorusuna, "Finansal ne demek?" yanıtını verdiğine işaret eden İngiliz basını, Alfie’nin 13 yaşında olmasına rağmen 8 yaşında gibi göründüğünü yazdı.

 -TOPLUMSAL SOSYAL ÇÖKÜŞÜN ÖRNEĞİ-

İngiliz basını, politikacıların tepkilerine de geniş yer verdi. Sosyal Adalet Merkezi adlı düşünce kuruluşunun başkanlığını yürüten, Muhafazakar Parti’nin eski başkanlarından Ian Duncan Smith, olayı "toplumun sosyal çöküşünün trajik bir örneği" olarak niteledi. Kimseyi suçlamak istemediğini, ama gerçeklere işaret etmek zorunda olduğunu belirten Smith, toplumun özellikle bir kesiminin tam anlamıyla çökmekte olduğu uyarısında bulundu.

Muhafazakar Parti lideri David Cameron ise olayı "endişe verici" olarak niteledi ve gazetelerde yer alan fotoğrafları görünce, bugünün İngilteresinde artık çocukların çocuk sahibi olmaya başladığını fark ettiğini anlattı.Başbakan Gordon Brown ise olayın detaylarını bilmediğini, ancak hükümet olarak her türlü önlemi almaya çalıştıklarını söyledi. Hükümetin çocuklardan sorumlu Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ed Balls, toplumun son derece çirkin bir örnekle karşı karşıya bulunduğunu ve bu durumun mutlaka çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti. (aa)