Algılarınızı ters yüz edecek bir model

Algılarınızı ters yüz edecek bir model
Algılarınızı ters yüz edecek bir model
Kelliğe ve dişlerinin çıkmamasına neden olan, ender görülen bir genetik hastalığa sahip olan model 'benzersiz' görünümünün kariyerine nasıl katkı sağladığını anlatıyor. Miley Cyrus'un da hayranları arasında olduğu Melanie kendiyle ve görünüşüyle son derece barışık.

RADİKAL – Yirmi yedi yaşındaki model Melanie Gaydos, dişlerin çıkmasını, gözenekleri, kıkırdakları ve tırnakların büyümesini engelleyen ektodermal displazi adında ender görülen doğuştan genetik bir hastalığa sahip. Connecticut’ta yaşayan Melanie Yahoo! Style’a, modelliğe nasıl başladığını, olumsuz yorumları ve neden takma diş takmayı reddettiğini anlattı.
“İnsanlar ağzımda diş olduğunda daha rahat ama ben değilim” diyen modelin aynı zamanda bilateral yarık dudağı ve kellik sorunu var. Vücudundaki kılların içeri doğru büyümesine neden alopesi hastalığı çocukken kirpiklerinin korneasına zarar vermesine ve kısmi olarak kör kalmasına neden olmuş.
Yıllarca hastalığının belirtileriyle savaşan Melanie 26 yaşında ilk kez takma dişleriyle tıp programı The Doctors’a çıkmış. Fakat sekiz ay sonra program bitince dişleri takmayı bırakmış. Takma diş kullanmanın hayatını değiştirebileceğini söyleyen Melanie bu şekilde daha mutlu olduğunu ekliyor.
Modelliğe başlamasıyla ilgili konuşan Melanie “Her zaman destansı olma isteğim vardı. Reklam panolarında ya da büyük sinema ekranlarında olmak isterdim” dedi. New York Pratt Institute’de güzel sanatlar okurken yaptığı otoportrelerle modelliğe başlayan Melanie kendi benzersiz güzelliğini keşfederek kabullenmiş.

Bir erkek arkadaşının onu modellik yapmaya ikna ettiğini anlatan Melanie böylece 'kendisi gibi görünen tek kişi olduğunu ve potansiyeli olduğunu' anladığını söylüyor. ‘Benzersiz’ modeller ilanlarını takip ederek bir portfolyo hazırlayan Melanie, ünlü İspanyol fotoğrafçı Eugenip Recuenco’nun cevap vermesine çok şaşırdığını anlatıyor. Melanie’nin fotoğraflarından çok etkilenen İspanyol fotoğrafçı onu Berlin’de Rammstein için çekeceği bir klip çekimine götürüyor.
Miley Cyrus’un hayranları arasında yer aldığı Melanie, hastalığının ona rahatsızlık verip vermediği sorulduğunda “Hayır. Beni rahatsız etmiyor ve hiç de etmedi. Ettiyse de insanlar üzülmem için bir şey söylediğinde olmuştur” diyor ve ekliyor: “İnsanlar ‘dişlerin olmadan nasıl yiyorsun?’ diye sorardı. Bacakları olmayan insanlar maraton koşuyor. Bu tamamen algı meselesi”. (The Daily Mail)

 
--

Naz Vardar