Ali Ağaoğlu'nun yeni reklam filmi tehlikede

Ali Ağaoğlu'nun yeni reklam filmi tehlikede
Ali Ağaoğlu'nun yeni reklam filmi tehlikede
RTÜK üyesi Ali Öztunç, Ağaoğlu'nun son reklam filminde Türk bayrağı kullanıldığı gerekçesiyle reklamın yayından kaldırılmasını istedi.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu'nun, kendisinin oynadığı konut satışlarıyla ilgili Reklamda, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı ve diğer devlet yetkililerinin resmi açıklamalarındaki protokol uygulamasına benzer şekilde arka fonda Türk bayrağını kullanması, Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun gündemine taşınıyor.


RTÜK Üyesi Ali Öztunç, reklamdaki bayrak uygulamasının bayrak kanununa aykırı olduğunu belirterek, konunun incelenerek üst kurul gündemine alınmasını istedi.

RTÜK Üyesi Ali Öztunç, Ali Ağaoğlu'nun kendisinin oynadığı konut satışlarıyla ilgili reklamında Türk bayrağının kullanılmasını eleştirdi.

Öztunç, RTÜK Başkanlığı'nı önceki gün verdiği dilekçede, şu ifadeleri kullandı:

"Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun konut sahibi olmak isteyen tüketicilere faiz desteğinde bulunma esası ile başlattığı reklam kampanyasında, Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu'nun arka fonunda Türk Bayrağı kullanılmaktadır. Türk Bayrağı Kanunu'nun 7. maddesinin ikinci fıkrasında; 'Hiçbir siyasi parti , teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz' hükmü yer almaktadır. Aynı şekilde Türk Bayrağı Tüzüğü'nün 18. ve devamı maddelerinde Türk Bayrağının konulabileceği ve örtülebileceği yerler sınırlı sayıda olmak üzere tek tek sayılmıştır. Yukarıda yer verilen hükümler dikkate alındığında Türk Bayrağının ticari amaçlı reklam ve tanıtımlarda kullanılmasının yasak olduğu anlaşılmaktadır.

Öte yandan Üst Kurul daha önce Ömer Coşkun'un değişik reklamlarına aynı gerekçelerle yaptırım uygulamıştır. Tüm bu nedenlerle Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun söz konusu reklamını yayınlayan medya hizmet sağlayıcı kuruluşların ileriye dönük olarak uyarılarak Türk Bayrağını kullanan reklamların yasaklanmasının yerinde olacağı kanaatindeyim. Sonuç olarak söz konusu yayınlarla ilgili gerekli tespitlerin yapılması ve yukarıda yer verilen mevzuat hükümleri kapsamında konunun incelenerek değerlendirilmesi ve sonucun raporlaştırılarak Üst Kurul gündemine getirilmesi hususlarında gereğinin yapılmasını arz ederim." ( SABAH )

 


  http://www.radikal.com.tr/130097413009743

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  biraz kalite lütfen - user1013820

  Sayın Ağaoğlu, reklam filmleriniz çok sevimsiz oluyor, bilginiz osun.

  Şaka mı? - rumil

  Reklamlar ne zamandır dönüyor, siz karar alanana kadar da dönmeye devam edecek. Zaten kaldırılacağı zaman siz kaldırmış olacaksınız, bir anlamı olmayacak. Orada o bayrağı bu kanunu bilerek koyduklarına eminim, bilinmemesi mümkün değil. Ancak Ağaoğlu RTÜK'ü kendi taraflarında gördüğü için bu cesareti bulabiliyor. Ülkede hukuk olmadığını, AKP'ye yakın olanın istediği gibi at koşturup hukuku ezebildiğini görüyor, bundan cesaret alıyor. Sıkıyorsa bu reklamdan dolayı ağır para cezası verin samimiyetinize inanalım.

  Tehlike - user399986

  Radikal öyle bir başlık atmışsın ki...Adamın reklamı tehlikeye girse ne olur,girmese ne olur! Ayrıca "arka fon'daki Türk Bayrağı" demişsin,fon zaten arka demektir.Ön fon var mı?