"Ali 'komple' bir oyuncu" demelerini istiyorum

"Ali 'komple' bir oyuncu" demelerini istiyorum
"Ali 'komple' bir oyuncu" demelerini istiyorum
'Yaprak Dökümü'nde Serhat karakteriyle izleyici karşısına çıkan Ali Sunal, "Bir daha 161'inci bölümünde hiçbir diziye girmeyi düşünmüyorum" diyor
Haber: SENEM AYDIN - senem.aydinn@gmail.com / Arşivi

Yaprak Dökümü’nün 29 Aralık’taki finaline günler kala izleyiciler için biraz ipucu verebilir misiniz?
Ben setin çömeziyim. Beş senedir yaşayanlara sormak lazım. Ama onların da bildiğini sanmıyorum. Çünkü herkes senaryoyu bekliyor, ilk okuyan diğerlerine anlatıyor. Hakikaten her yeni bölümün sürpriz olduğunu gördüm. 

Çekimler nasıl gidiyor?
Şahane gidiyor. Ama bir daha 161’inci bölümünde hiçbir diziye girmeyi düşünmüyorum. 

Neden?
Çünkü herkes o kadar ustalaşmış, o kadar iyi çalışıyor ki… İstersen Al Pacino ol, yine de ayak uydurması çok zor. Elim ayağıma dolaştı. Ciddi bir heyecan yaşadım. Ama çok güzel bir tecrübe oldu. Böyle bir ekibin içinde olmak, böyle bir senaryoyu okuyup hayata geçirmek çok keyifli ve eğitici oldu. 

Sevgiliniz Gökçe Bahadır’la birlikte çalışmak nasıl?
Karşılıklı oynamak kendimi iyi hissettirdi. Tanımadan önce de çok beğeniyordum oyunculuğunu. Gökçe, Türkiye ’deki sayılı kadın oyunculardan biri. İyi oyuncuyla oynamak hem oyuncuyu geliştiriyor hem de kişinin daha iyi performans sergilemesini sağlıyor. Ama setteki herkes nasılsa Gökçe de öyle benim için. Çünkü orası profesyonel bir ortam. 

Sizi komik rollerde görmeye alışmıştık. Ama bu kez farklı bir rolle izleyici karşısına çıktınız.
Serhat kötü adam olarak algılanıyor. Ama aslında öyle değil. Sert görünüşünün altında yufka yürekli bir adam var. Oynaması da keyifli. Komedi oyuncusu olmak, kötü adam olmak, jön olmak gibi sınırlar koymak istemiyorum kendime. Bunlardan birini seçmek zorunda kalmak istemiyorum. Hepsini oynayabilmek istiyorum. +Bütün rollerin altından kalkar Ali, ‘komple’ bir oyuncudur+ demelerini istiyorum. 

İşletme mezunusunuz. Neden üniversitede oyunculuk üzerine bir eğitim almayı tercih etmediniz?
Oyuncu duygusal olur, içine kapanık olur. Ben de çok duygusal biriyim. Bir de konservatuvar okusaydım herhalde çökmüştüm şimdi. Tabii ki bütün o tecrübeleri, yaptığın pratiği bir de eğitimle birleştirirsen daha kusursuz bir şey ortaya çıkar. Ama okuyup da hakikaten yeteneksiz olan, beğenmediğimiz oyuncular var. O eğitimi kendi geliştirmekte kullanırsan daha etkili olur. 

Duygusal biri olduğunuzu söylediniz. En son ne zaman ağladınız?
Çok sık ağlıyorum. En son ‘Yaprak Dökümü’nü izlerken ağladım. Ali Rıza Bey, bütün çocukları hakkındaki fikirlerini ve son durumunu söylüyordu. Fonda da çocuklarını gösterdiler. Çok etkileyiciydi. 

Oyunculuk size neler hissettiriyor?
Müthiş bir özgürlük. Başka hiçbir şey yapamayacakmışım gibi. Kendimi keşfetmemi, ileriye götürmemi sağlıyor. Şanslı insanlardan biriyim ki, hobi olarak da yapabileceğim bir iş yapıyorum. Hem Türkiye hem de günümüz şartlarında bu çok zor. Bir de oynadığım her projeden sonra birkaç tane daha arkadaşım oluyor. Hem rol aldıklarım hem de oynadığım karakterler arkadaşım oluyor. 

Peki, Kemal Sunal gibi bir ustanın oğlu olmak sorumluluk duygusunu da beraberinde getiriyor mu?
Tabii ki. Tertemiz yaşanmış bir sanat hayatı… Onu bozmamak, ona layık olmak, o soyada duyulan sevgiye layık olmak… İnsanların size başta olumlu bir bakışı oluyor. Ama kötü işler yapmadan bunu hak etmek, kendini kabul ettirmek zor. Sadece Ali olsaydım istediğim gibi çizebilirdim yönümü. Ama öyle başlamadım. Bunun avantajları olsa da çok ciddi dezavantajları oluyor.

‘Film seti büyülü bir dünya
‘Medya Maymunları’ adlı oyununuz dışında başka projeleriniz var mı?
Aralık’ta ‘Medya Maymunları’nın turneleri olacak. Alternatif bir iş oldu; ama bu aralar komediden uzaklaştım. Yeni sezonda bir proje var, o olabilir. Olmazsa da başka bir-iki görüştüğüm iş var. Ara vermeyi düşünmüyorum. Zaten ‘Yaprak Dökümü’ne konuk oyuncu olarak girdim. Bir de senaryo yazıyoruz. Ama daha kesinleşmedi. Film yapmayı çok istiyorum. Uzun süredir film setlerinde bulunmuyorum, bu da zoruma gidiyor. Çünkü film seti çok büyülü bir dünya.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  sanat