Ali masrafını ödeyecek

Irak'ta sivil yaralanmalarının simgesi olan Ali Abbas, yine savaşın sakat bıraktığı başka bir Iraklı çocukla birlikte Britanya'ya uçtu.

KUVEYT - Irak'ta sivil yaralanmalarının simgesi olan Ali Abbas, yine savaşın sakat bıraktığı başka bir Iraklı çocukla birlikte Britanya'ya uçtu. Dün Kuveyt'ten Londra'ya giden 13 yaşındaki Ali, 9 Nisan'da evinin tepesine bir bomba inince hamile annesi dahil ailesinden 13 kişiyi ve kollarını yitirmişti. Yol arkadaşı, 14 yaşındaki Ahmed Hamza ise bombalamada sol ayağını, sağ elini ve kız kardeşini kaybetti.
Protez uzuvlara kavuşmak için Londra'ya giden Ahmed'i babası havalimanına kucağında getirdi. Doktor ve hemşirelerin gülücükleriyle yolcu edilen Ali ise geçen ay, onu televizyonda görüp evlat edinmek isteyen İngiliz vatandaşı doktor Falih Haufth ile tanıştı. Kanada'da yaşayan üç çocuklu Haufth, Ali'yi Kuveyt'te ziyaret etti. Kanada hükümeti de Haufth'un girişimiyle Ali ve beş yakınını göçmen olarak kabul edebileceğini açıkladı.
Çocukları uğurlayanlar arasında Kuveyt Sağlık Bakanı Muhammed el - Cerrallah da vardı. Bakan, Kuveyt hükümetinin çocukların yetişkin oluncaya dek tüm fiziksel ve psikolojik tedavi masraflarını ödeyeceklerini, yıkılan evlerini onaracaklarını açıkladı.
Roehampton Rehabilitasyon Merkezi'nde protez taktırmaya giden çocuklar, havaalanında kendilerine birer şapka ve kol bandı hediye eden ABD askerleriyle 'kovboy' diyerek şakalaştı.
Beyaz gömleğinin kolları boşlukta sallanan Ali 'Londra'da futbol maçı seyretmek istediğini' söyledi, kameralara gülümsemeye çalışırken, "Artık fotoğraf başına beş dolar isteyeceğim" diyerek gazetecilere takıldı. Ali, ayrılmadan önce "Büyüyüp elim iş tutunca tüm masrafları ödeyeceğim" dedi.
16 ila 19 bin yaralı
İngiliz ve ABD'li üniversite öğretim üyeleriyle barış girişimcilerinin ortak kurduğu 'Irak Sayım Örgütü' (IBC) verilerine göre 20 Mart'ta başlayan savaş ta Irak'ta 16 ila 19 bin sivil yaralandı, 6 ila 8 bin sivil öldü.
(ap, aa)