Alin Taşçıyan FIPRESCI başkanı

Alin Taşçıyan FIPRESCI başkanı
Alin Taşçıyan FIPRESCI başkanı
Sinema Yazarı ve SİYAD Başkanı Alin Taşçıyan, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIBRESCI) başkanlığına seçildi.

Sinema Yazarları Derneği Başkanı Alin Taşçıyan, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) başkanlığına seçildi.
2010 yılından bu yana FIPRESCI başkan yardımcılığı görevinde olan Alin Taşçyan  bugün talya’nın Bari kentinde yapılan FIPRESCI olağan genel kurulunda üye ülke temsilcilerinin oylarıyla birliğin yeni dönem başkanı oldu. Dünyanın elliden fazla ülkesinin sinema yazarı ve eleştirmenlerinin kurduğu dernek ve meslek örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşan FIPRESCI, Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD) de başkanlığını yürüten Alin Taşçıyan tarafından yönetilecek. Taşçıyan FIPRESCI başkanlığına oybirliğiyle seçildi.
1925 yılında Paris’ten ve Brüksel’den sinema yazarlarının bir araya gelmesiyle temelleri atılan FIPRESCI’nin onursal genel sekreterliğini uzun yıllardır Alman sinema yazarı Klaus Eder yürütüyor. İki yılda bir genel kurula giden FIPRESCI’nin başkanlığını Jean Roy yürütürken 2010’yılından bu yana Türkiye ’den Alin Taşçıyan Jean Roy’un yardımcılığını Macar sinema yazarı Gyorgy Karpati ile birlikte gerçekleştiriyordu.
Öte yandan Sinema Yazarları Derneği üyesi Esin Küçüktepepınar da bu yıl Cannes Film Festivali’nin FIBRESCI Jüri başkanlığını yürütecek.