Alışveriş esnasında müdahale eden çanta: Buna gerçekten ihtiyacın var mı?

Alışveriş esnasında müdahale eden çanta: Buna gerçekten ihtiyacın var mı?
Alışveriş esnasında müdahale eden çanta: Buna gerçekten ihtiyacın var mı?
İskoçya'da üç tasarım öğrencisi, tüketim toplumunu eleştirmek üzere 'akıllı çanta' geliştirdi. Çanta, kullanıcısı içinden kredi kartını çıkardığı anda yüksek sesle müdahale ediyor...

RADİKAL – Kendini gerekli gereksiz alışverişten alıkoyamayanları, tam ödeme yapmaya yeltendiği sırada engelleyecek bir ‘akıllı çanta’ geliştirildi. Jordanstone College’den Leanne Fischler, Kirsty Sneddon ve Rebecca Smith adlı üç öğrencinin tasarladığı uniseks çanta, kullanıcısı elini içine atıp kredi kartına davrandığı anda yüksek sesle “Buna gerçekten ihtiyacın var mı?” diye soruyor. Kredi kartı çantadan çıkarılırken ses gittikçe daha ısrarcı ve yüksek bir tonda sorusuna devam ediyor. Çantanın mesajları arasında “Zaten borç içindesin” cümlesi de yer alıyor. El yapımı çantanın içindeki bir sensör, kullanıcı çantadan kredi kartını alınca durumu algılayıp tepki vermeye başlıyor.
21 yaşındaki ürün tasarımı öğrencisi Leanne tasarım aktivizmi ile ilgilendiklerini, tasarım yaparken belli konulara dikkat çekmek istediklerini anlatıyor: “Sürdürülebilir üretim tasarımı yapıyorum. Bunun amacı insanların ürettikleri atığı azaltmak. Sürekli daha fazlasını istediğimiz bir tüketim toplumunda yaşıyoruz. Bu proje insanların nelere sahip olduklarının ve daha fazlasına ihtiyaç duyup duymadıklarının farkına varmasını amaçlıyor.”    
Sadece bir adet üretilen bu çanta ise satılık değil. Tasarım öğrencileri çanta tasarımlarıyla aşırı tüketim mevzuuna dikkat çekmek istiyor. (The Daily Mail)