Alışveriş hız kesmiyor

Alışveriş hız kesmiyor
Alışveriş hız kesmiyor
Bayramın birinci gününde alışveriş merkezleri de, sokak mağazaları öğle itibariyle müşteri bekliyor

Arife günü 5 milyar doların üzerinde gelir elde eden alış veriş merkezleri, bayramın ilk günü rehavetini kırmak için kepengleri açıyor. İstanbul ’un popüler alışveriş merkezleri arasında en erkenci davranan Cevahir Avm saat 12.OO de kapılarını açacak. İstinye Park, Bakırköy Capacity, Akmerkez ve Forum İstanbul saat 13.00’te, Kanyon, Capitol, Optimum ve Palladium saat 14.00’ten itibaren açık olacak. Sokak mağazalarının çoğu da bu coşkuya ortak olmak amacında; İstiklal Caddesi’nin işlek mağazaları Koton ve Collezione, saat 12.00’de işbaşı yapıyor. Karanlığın basmasıyla alışveriş ümitlerinin söndüğü Nişantaşı’nda bile bayram hareketliliğinden umutlu olmalı ki semtin mihenk taşları Beymen, Beymen Blender, Vakko saat 14.00 itibariyle açık . Bağdat Caddesi’nde de Burberry ve Zara dışında çoğu mağaza saat 14.00 itibariyle müşteri bekliyor. Bayramda çalışma azmi boşuna değil; Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Yılmaz Yılmaz bayram heyecanının satışlara yansıyacağını
belirtirken, bayramın, kasım ayı satışlarını yüzde 5-10 civarında artırmasını beklediklerini söyledi. Alışveriş çılgınlığının yaşanmadığı tek merkezler Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı. 

Bayramda gezilecek 5 müze

Pera Müzesi
Müzede şu sıralar mutlaka görülmelisiniz diyeceğimiz iki önemli sergi var. İlki St. Petersburg’taki Rus Devlet Müzesi’nin geniş koleksiyonundan derlenen ‘Çarlık Rusya’sından Sahneler’ sergisi. ‘Csontvary’ sergisi ise izleyeciyi resimleriyle şiir yazan Macaristan’ın bu sıradışı sanatçısını keşfetmeye davet ediyor.

Sabancı Müzesi
Sakıp Sabancı’nın eşsiz hat koleksiyonunun yer aldığı müzede şu sıralar dünyanın dört bir yanından İslam sanat eserlerini bir araya toplayan Ağa Han koleksiyonunun seçkin örneklerini bir araya getiren ‘Ağa Han Müzesi’ndan Başyapıtlar’ sergisine ev sahipliği yapıyor. Müzede ayrıca Londra’daki Victoria & Albert Müzesi’nce düzenlenen 2009 Jameel Ödülü’nü kazanan İran asıllı sanatçı Afruz Amighi’nin eseri ile yarışmada finale kalan 8 güncel sanatçının çalışmaları sergileniyor.

Rahmi Koç Sanayi Müzesi
Türkiye ’deki ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanan müzede antika bir otomobile binebilir, gerçek bir uçağın kokpitinde oturabilir, Haliç kıyısında ücretsiz tren yolculuğuna katılabilirsiniz.

Topkapı Sarayı
Osmanlı’nın tarihini içinde barındıran bu eşsiz müzenin Hz. Muhammed’in özel eşyaları, Kabe’nin anahtarı gibi İslam dünyası için kutsal eşyaların sergilendiği Kutsal Emanetler bölümü de kısa süre önce yenilendi.

Santralistanbul
Kent ve mimarlık kültürü açıdan İstanbul’un son 100 yılını özetleyen şahane sergi ‘İstanbul 1910-2010’u görmek için acele edin, zira 20 Kasım’da sona eriyor. Santral içindeki Enerji Müzesi’nde ise özellikle çocuklar kendileri elektrik üretebilir ve bir uzay mekiğinin nasıl uçtuğuna tanık olabilir.