Alışverişin ilacı bulundu

Alışveriş hastalığının da çaresi bulundu.

LONDRA - Alışveriş hastalığının da çaresi bulundu. Uzmanlar, antidepresan kullanımının alışveriş takıntısını tedavi ettiğini saptadı.
O mağaza senin bu mağaza benim dolaşmak keyifli görünse de alışverişin takıntı haline geldiği insanlar var: Alışveriş hastaları. Bu kişiler kendilerini alışveriş yapmaktan alıkoyamıyor. Paraları olsa da olmasa da gerekli gereksiz bin bir türlü eşya alıp kendilerini borç batağında buluyorlar. Altında çeşitli psikolojik sebepler yatan ve bilimsel adı 'kompulsif alışveriş bozukluğu' olan alışveriş hastalığı, psikolojik yöntemlerle tedavi ediliyor. Bu konu üzerinde araştırmalar yapan ABD'li bilim adamlarına göre, bir antidepresan olan 'citalopram' etken maddesi, alışveriş dürtüsünü azaltıyor.
Alışveriş hastaları üzerinde bu antidepresanı deneyen Kaliforniya Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi'nde görevli psikologlar, en az yedi hafta süreyle citalopram kullanan alışveriş hastalarında iyileşme görüldüğünü saptadı.
Araştırma ekibinin başkanı Dr. Lorrin Koran, citalopram kullanımının alışveriş bozukluğu tedavisinde bir dönüm noktası olduğunu belirterek, "On yıllardır bu rahatsızlıkla boğuşan hastalar şaşırtıcı derecede kısa bir sürede iyileşti. Hastaların bu bozukluğun tedavi edilebildiğini bilmeleri önemli" diye bilgi verdi.
'Bu da bağımlılık'
Ancak alışveriş hastalığını antidepresan kullanarak tedavi etme yöntemine karşı çıkanlar da var. Britanya'nın Kent şehrindeki Promis Tedavi Merkezi Direktörü Dr. Robert Lefever, yönteme karşı görüşlerini şöyle dile getirdi:
"Hastaya antidepresan vererek sadece bir bağımlılığın yerine başka bir bağımlılık koymuş oluyorsunuz. Elbette kompulsif alışveriş bozukluğunda, tıpkı alkol bağımlılığının tedavisinde olduğu gibi, zaman zaman antidepresanlara başvurulabilir. Ancak tedavi bütünüyle bunun üzerine kurulmamalıdır."