Aliye Berger talimatla Fahrünnisa Zeyd oldu

Aliye Berger talimatla Fahrünnisa Zeyd oldu
Aliye Berger talimatla Fahrünnisa Zeyd oldu
Ankara Resim Heykel Müzesi'ndeki Cihat Burak tablosunun adı değişti. Yıllardır Aliye Berger portresi olarak bilinen resmin adı birden bire Fahrünnisa Zeyd portresi oldu. Yetkililer künye değişikliğinin talimatla yapıldığını söylemekle yetindi

MURAT GÜRGEN/HABERTÜRK

Ressam Cihat Burak’ın Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi koleksiyonunda bulunan ve uzun yıllardır sergilenen “Aliye Berger Portresi”’nin adı “Fahrünnisa Zeid Portresi” olarak değiştirildi. Resmi çizen Cihat Burak’ın kitabında o eser için “Aliye Berger Portresi” tanımı yapılmasına rağmen ismin değiştirilmesi tartışma yarattı. Müze yetkililerinden alınan bilgilere göre, isim değişikliği ‘talimatla’ yapıldı.

ÇİZİME TANIKLIK ETTİ
Araştırmacı Taha Toros ise 2002’de yayımlanan bir makalesinde Aliye Berger’in yaşamını anlatırken, Burak’ın o tabloyu çizdiği güne tanıklık ettiğini aktardı. Tüm bu verilere karşın, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nin yaptığı künye değişikliği tartışma yarattı.
Fotoğraflar incelendiğinde, tablonun Aliye Berger’e daha çok benzemesi dikkat çekiyor. Fahrünnisa Zeid’in otoportresi de (kendisini çizdiği tablo) Cihat Burak’ın tablosundaki karakterle pek benzerlik taşımıyor.ŞAKİR PAŞA AİLESİ
Tartışma konusu olan 1970 tarihli portreyi Cihat Burak çizdi. 1915 doğumlu Burak, yaşamını anlatırken mimarlığı geçinmek için, resmi ise sevdiği için yaptığını belirtiyordu. Burak 1994’te yaşamını yitirmesinden 3 yıl önce hayatını ve eserlerini anlattığı kitapta da bu eserinden “Aliye Berger Portresi” olarak bahsediyor. Aliye Berger ile Fahrünnisa Zeid kardeşlerin her ikisi de Türkiye’nin, yaşamını yitirmiş ünlü ressamları. Babaları devlet adamı, asker ve tarihçi Kabaağaçlı Mehmet Şakir Paşa. “Şakir Paşa Ailesi” pek çok sanatçı yetiştirmiş olmasıyla biliniyor. Ünlü yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı da Aliye-Fahrünnisa kardeşlerin ağabeyi. Ressam kardeşlerden Fahrünnisa Zeid, 1901 doğumlu ve Aliye Berger’den iki yaş daha büyük. “Zeid” soyadını Kral 1. Faysal’ın kardeşi ve dönemin Irak Büyükelçisi olan Emir Zeid ile evlendikten sonra aldı. Aliye Berger ise daha çok heykel ve gravürleriyle tanınan bir sanatçı.


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  YAŞ

  ,

  Habertürk

  ,

  Asker

  ,

  Resim

  ,

  Müze

  ,

  Ünlü

  ,

  Kral

  ,

  yazar

  ,

  Resmi