'Alkollü reklamlar yasaklansın'

İngiliz doktorlar, gençleri alkol tüketimine teşvik eden alkollü reklamların yasaklanması çağrısı yaptıLONDRA - Britanya’da doktorlar, yerleşik içki kültürünün değiştirilmesi amacıyla tüm alkollü içecek ilanlarının yasaklanması çağrısı yaptı. Britanya Tabipler Birliği tarafından hazırlanan raporda, ülkedeki genç nüfus arasında alkol tüketiminin son yıllarda hızla arttığı belirtilerek, bu artışta "ustaca hazırlanmış" alkollü içecek reklamlarının da etkili olduğu kaydedildi.
Raporda, alkollü içeceklerle ilgili reklamların yasaklanmasının durumun normale dönmesine yardımcı olacağı ifade edildi.
Birliğin "bilim ve etik bölümü" başkanı Dr.Vivienne Nathanson, konuya ilişkin açıklamasında, "Toplumumuz, alkollü içecek reklam ve pazarlamasına boğazına kadar gömülmüş durumda. Gençlerin ve genel olarak toplumun geleceğine dikkat etmeliyiz" dedi.
Konuya ilişkin geçen yıl yayınlanan rapora göre, Britanya Avrupa’da en çok alkol tüketilen ülkeler arasında yer alıyor.
Ülkede, 1991’de yüz binde 6,9 kişi olan doğrudan alkol kaynaklı ölümler, 2005’te iki katına çıkarak 12,9’a yükseldi.
Britanya’daki doktorlardan üçte ikisinden fazlasının üyesi olduğu Tabipler Birliği raporu, tüm alkollü içecek ilanlarının radyo, televizyon, gazete ve topluma açık ilan yerlerinde yasaklanması çağrısının yanı sıra, bu alkollü içecek markalarının spor etkinliklerine sponsor olmalarına son verilmesi gerektiği de ifade edildi.
Alkollü içecek üretici firma temsilcileri ise, "ülkedeki içki kültürünün zaman ve eğitimle değiştirilmesinin mümkün olduğu, ancak bu süreçte yasaklama ve yüksek vergilerin çözüm olamayacağı" düşüncesini dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada da, "ilanların zaten kısıtlanmış şekilde yayınlandığını, tamamen yasaklanmasının düşünülmediği" kaydedildi. (aa)